Чи справді на Рівненщині хочуть закрити військовий ліцей?

За задумом, Острозький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою мав готувати молоді кадри для української армії. Це питання стояло гостро ще у 2001 році, коли організовувався навчальний заклад. І тим більше – це не втратило актуальності у нинішній час. У військовому ліцеї мали навчатись діти сироти та напівсироти. Але так було лише на початку. Коли престиж закладу виріс, тут з’явились діти бізнесменів, політиків і чиновників. Для прикладу, Острозький військовий ліцей закінчив син народного депутата Сергія Євтушка, екс-голови Рівненської облради Юрія Кічатого, а зараз навчається син нинішнього керівника облради Миколи Драганчука. І це далеко не весь перелік цікавих прізвищ. Здаввалось би, все має бути тих і мирно. Та останнім часом навколо ліцею розпочався скандал.

Для початку – трохи історії. 25 вересня 2001 року розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації Миколи Сороки створено Острозький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою. Начальником ліцею призначено

Дем’яна Поліщука, якому пізніше було позачергово присвоєно звання полковника. Першим набором до ліцеїстів було зараховано 33 хлопчики.

Як зазначається на офіційному сайті ліцею: «Значну допомогу у створенні та розбудові ліцею надали Василишин Р.Д. та ректор НУ „Острозька академія” Пасічник І.Д.». Саме до ректора Національного університету «Острозька академія» Ігоря Пасічника та начальника Острозького обласного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою Дем’яна Поліщука ми й звернулись, щоб розібратись у причинах конфлікту.

Дем’ян Поліщук, полковник, начальник Острозького обласного ліцею-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою:

- Проблема бере свій початок ще у 2009 році. Тоді ліцей отримав перший лист від Острозької академії до Фонду держмайна в якому говорилось про те, що ліцей міг би розташуватись у приміщеннях Острозького ПТУ «інфраструктура якого повністю відповідає потребам». А приміщення, які нині займає ліцей – потрібні академії. Подібний лист був направлений і на адресу керівництва Рівненської обласної ради.

Ми займаємо п’ять приміщень, на які у нас є три договори оренди. Перший – був заключний ще з Міністерством оборони у 2002 році на будівлю в якій ми зараз знаходимось (будівля де знаходиться адміністрація ліцею – авт.). У 2004 році всі будівлі військового містечка були передані Острозькій академії. Вже у 2004 та 2005 роках до цієї будівлі були приєднані ще чотири, які були орендовані терміном на десять років з дозволу Острозької академії у Фонду державного майна. Ми тут зробили спальний корпус, спортивний зал та навчальні аудиторії. З дозволу орендодавця ми підвели до приміщень комунікації, відремонтували і створили по суті невеликий майновий комплекс.

Сюди було вкладено близько чотирьох мільйонів гривень з обласного бюджету. Загалом заклад фінансується, як з державного бюджету у вигляді субвенцій на оплату педагогічного персоналу та з обласного – на інші потреби.

Орендна плата за ці приміщення розділяється 50 на 50 між Острозькою академією та державним бюджетом. Загальна сума вартості оренди, за документами, складає приблизно півмільйона гривень. Десь до 90 відсотків нинішньої вартості майна, це те, що було сюди вкладене вже у вигляді ремонту і покращень. Власне частина вартості покращень були зараховані нас у вигляді орендної плати.

У 2014-2015 роках Острозька академія порушила питання про припинення договору оренди. Аргументуючи це тим, що ці будівлі їм потрібні для власних потреб аби розширити базу самого Національного університету «Острозька академія».

Зараз у нашому ліцеї навчається 135 ліцеїстів. Загалом, наша база дозволяє розмістити максимум 130-140 дітей. На мій погляд, студентів навряд чи можна розмістити так, як ми розміщаємо дітей. По перше тут приміщення казарменого типу. Думаю студентів тут можна буде розмістити 50-60, а у нас їх тут живе 130.

Термін дії договору пролонгується автоматично, якщо жодна зі сторін не висловлює ніяких заперечень. Вже після того, як закінчились терміни оренди і вони автоматично продовжились, вони (Острозька академія – авт.) подали позовні заяви в господарський та адміністративний суди про зупинку дії договору. Однак суди їх не підтримали і договори на оренду чотирьох будівель були пролонговані ще на 10 років. Проблема залишається в одній будівлі, термін оренди якої сплив сьомого січня 2017 року.

Ми отримали документ від Міністерства освіти в якому сказано, що Острозька академія не має бажання продовжувати термін оренди. Логіка листа говорить про те, що це приміщення їм потрібне і ліцей має шукати інші варіанти для своїх потреб. З метою захисту своїх прав ми були змушені подати позовну заяву з метою оформити оренду цього приміщення ще на один рік. І суд нам продовжив оренду до 2 лютого 2018 року.

У мене складається враження, що прагматизм поборов мораль. По відношенню до дітей так не поступають.

На запитання, чи погодився б ліцей на зміну приміщень, так як пропонувалось академією. Аби ліцей зайняв площі нинішнього Острозького профтехучилища. Директор ліцею задумався і сказав, що цю пропозицію потрібно вивчати. Але вже за півгодини після закінчення розмови пан Поліщук зателефонував і сказав, що ця пропозиція їх не влаштовує і він би не хотів аби про неї  згадувалось в матеріалі.

Ректор Національного університету «Острозька академія» Ігор Пасічник був більш красномовним і розповів багато цікавих деталей, які, на його думку, лежать в основі нинішнього конфлікту.

Ігор Пасічник, ректор Національного університету «Острозька академія»:

- Природа конфлікту мені не зрозуміла до цього часу: конфлікту немає як такого. Раніше, коли Поліщук звертався до мене за допомогою чи з питанням продовження контрактів – я завжди йшов на зустріч. Але підписуючи ці угоди, я завжди попереджав, що рано чи пізно питання виникне і вже потрібно тоді було його ставити перед керівництвом області та Міністерства освіти. Студентів в Острозькій академії з кожним роком стає все більше і катастрофічно не вистачає гуртожитків. Вже сьогодні в академії навчається більше трьох тисяч студентів з яких близько семисот змушені жити на квартирах. У наших планах відкрити нові навчальні корпуси і тоді студентів стане ще більше, відповідно потрібно більше площ для гуртожитків.

Але ми не дивлячись на це все одно продовжували договори оренди як мінімум на два роки і як максимум – на п’ять.  Та керівництво ліцею вирішило самостійно зіграти у свою гру. І за моєю спиною, взагалі не попередивши академію змінило статут. Справа в тому, на самому початку, згідно статут ліцею, організаторами і засновниками ліцею біли Рівненська обласна державна адміністрація та Національний університет «Острозька академія».

У статуті тоді було записано, що ліцей під патронатом Острозької академії, що туди відбираються хлопчики сироти і напівсироти. Як виключення – діти з бідних сімей. Та потім без попередження і узгодження з академією керівництво ліцею змінює статут. Залишається таємницею, як у 2013 році затверджувались зміни до статуту. У новій його редакції вже немає згадки, що співзасновником є Острозька академія і немає – що ліцей для дітей сиріт. Ще, наскільки мені відомо, з’явився пункт, що директор ліцею обирається на посаду без терміново. В той час, як у попередньому варіанті йшлося до керівника ліцею обирають на певний термін, так як це відбувається у всіх навчальних закладах. Думаю це було зроблено тоді, коли в ліцеї вчився син одного з керівників області (у 2013 році у військовому ліцеї вчився син голови Рівненської облради, депутата від Партії регіонів Юрія Кічатого – авт.).

Ідея організації ліцею була в тому, щоб діти сироти і напівсироти змогли отримати освіту та початкову військову підготовку за рахунок держави. Та у майбутньому могли б іти до військових навчальних закладів та ставати офіцерами. Це було важливо тоді, оскільки більшість тодішніх офіцерів української армії були російськомовні. Випускники ліцею мали дати нову якість і новий потенціал. У нас тоді були вільні приміщення і ми погодились надати їх для організації військового ліцею.

До речі, саме тоді коли син одного з керівників області вчився у військовому ліцеї, в обласній раді мало розглядатись питання, щоб забрати ці приміщення в академії. Однак тоді депутати обурились і ця справа затихла. Але тоді, при міністру Табачнику, мене почали «смикати» по цій темі. І навіть зараз до Міністерства освіти надходять листи, які візуються нашим обласним управлінням освіти. На мою думку це суперечить українському законодавству.

У постанові Верховної ради написано дуже чітко: «забороняється вилучати приміщення і землі в університетів, які мають статус національного». А Острозька академія має такий статус. Тому навіть якби я хотів віддати ці приміщення, я не маю права офіційно їх віддати. Мова ж йде саме про те, щоб забрати їх в університету і віддати ліцею.

Після того, як ліцей нас навчив на досвіді попередніх приміщень, коли відразу після закінчення терміну договору оренди, вони продовжили їх через суд. Ми відразу, заздалегідь, відправили листи у відповідні інстанції і вивели процес у виключно правову площину. До речі, тоді коли розглядались питання у суді, ми пропонували продовжити оренду на п’ять років, але суд підійшов формально і просто пролонгував договір. Щодо приміщення яке залишилось, то ми пропонували ліцею продовжити договір на два роки, але ліцей вимагає у суді оренду всього на рік. І суд присудив один рік.

Коли розпочався скандал і почали писати про те, що Пасічник хоче закрити ліцей, я попросив щоб зібрали колектив та батьків. Я прийшов на зустріч і пояснив, що моя позиція полягає в тому, щоб ліцей працював і розвивався. Давайте організуємо коледж, де діти отримають молодшого спеціаліста, а Острозька академія дасть їм спеціалізацію. У нас є можливість дати майбутнім офіцерам освіту за спеціальностями: іноземна філологія, кібербезпека і багато іншого. Ми ведемо переговори з Міністерством оборони, щоб відкрити в академії військову кафедру. Таким чином, після закінчення закладу діти можуть продовжити навчання у нас і отримати офіцерське звання. Або ж йти вчитись на два роки у будь який військовий вищий навчальний заклад. І тоді всі питання знімаються.

Тим більше є законна можливість, яка дає змогу університетам бути засновниками і співзасновниками ліцеїв. Ми готові повернутись до першого варіанту статуту ліцею, стати знову його співзасновником та передати необхідні приміщення для потреб закладу. Але така пропозиція схоже не приваблює нинішнє керівництво ліцею.

Тепер це питання буде розглядатись на рівні Міністерства освіти і сподіваємось ситуація вирішиться. І діти матимуть змогу отримувати якісну освіту та стати гідним поповненням офіцерського складу української армії.

Коментарі

Краще б зробила більш доступний онлайн заробіток! Хлопців з https://casinoprofy.com/ua/frispiny/ навчають безкоштовно заробляти в казино! Я особисто вже заробив більше 10000т гривень!

розпочалося мочилово Пасічника, хтось заплатив за джинсу, і це вже не перша стаття на цьому ресурс де його поливають лайном. Хтось хто за цим всім стоїть хоче прибрати до рук ОА

чому автор статті видалив коментар Студенського братства ОА. Темники вернулися?

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.