Книжкові поради рівнянам. Загадка Біллі Міллігана

рецензія на книгу Деніел Кіз "Таємнича історія Біллі Міллігана"

Анна Радько, кандидат економічних наук, віце-президент НК "Верес" рекомендує рівнянам прочитати книгу про унікальну людину, у котрої в голові вмістилося 24 (!) різні особистості. І зауважте, що Біллі Міллігіан - це реальна особа, а не вигадка автора.

"Люди з розщепленням особистості – це один із тих експериментів природи, який може надзвичайно багато розповісти нам про нас самих"
Френк В. Патнем

Моє знайомство з письменником Деніелом Кізом розпочалось із науково-фантастичної книги "Квіти для Елджернона". Вона надзвичайно вразила мене і певним чином вплинула на мій світогляд. Тому, коли на полицях з’явилась друга книга цього автора, – одразу взялася за читання.

Насамперед сприймала розповідь, як у випадку з "Елджерноном", – як вигаданий твір, проте здивувалася коли у книзі дізналася таку історію: автор надіслав Біллі Міллігану примірник "Квітів для Елджернона" і, прочитавши його, Біллі погодився, щоб Деніел Кіз написав його біографію.

Виявилося Біллі Мілліган – реальна особа. Це найвідоміша людина з діагнозом "множинний розлад особистості" в історії психіатрії. Він народився у 1955 році і через певний час потрапив у всі підручники з психіатрії.

Біллі Міліган

Біллі Мілліган

Зазвичай при "розладі особистості" одне тіло ділять дві свідомості, що конфліктують одна з одною. У Біллі ж у черепі помістились 24 різні особистості! Серед них жінки, діти та чоловіки різного віку, вподобань, релігій і здібностей. При зміні особистостей у Біллі змінюється міміка, спогади, вимова, навички.

Багато людей піддавали сумніву його діагноз та називали чудовим актором, котрий намагається відкараскатися від скоєних ним злочинів (2-х згвалтувань та пограбувань). 

Книга – це розповідь про життя Біллі від дитячих років. Цікаво, лаконічно і часто шокуюче. Читання провокує виникнення багатьох сумнівів і запитань… Художня і водночас пізнавальна, корисна для розширення світогляду.

"Таємнича історія Біллі Міллігана" пов’язана із роздумами футуристів стосовно безсмертності свідомості на віртуальних носіях і про нові можливості контролю нашого тіла і розуму, а сам Біллі Мілліган став прикладом того як людина може бути генієм (при злитті 24 особистостей в єдину свідомість) і повністю асоціальною та безпорадною (у розщепленому стані).

Колись мені доводилось читати матеріал про Дитера Вайзе - пацієнта німецької клініки "Шаріте", котрий не міг управляти своїм тілом. Підконтрольним йому було лише дихання та мовлення. А саме тіло було підвласне певному Пітеру, який вів себе надзвичайно вульгарно та неадекватно. Лікар Ріхард Штюбе зазначав, що його дивувала адекватна і усвідомлена мова пацієнта. У той час як Пітер повзав під ліжками і бився головою об стіну, Дитер втомлено вибачався перед оточуючими і просив його ізолювати.

В історії ж з Мілліганом особа, що контролювала свідомість, повністю управляла і тілом, і розумом. От тільки бути "за кермом" довго не могла, оскільки назовні хотіли вийти ще 23 повноцінних особистості.

Читайте також:

Книжкові поради. Шерил Сендберг: «Включайся!»

Книжкові поради. Віктор Франкл "Людина в пошуках справжнього сенсу"

Коментарі

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.