Рівненський адвокат розповів про хабарів в суді

"Ні для кого не секрет, що в сучасній Україні знизу до верху вся «система» оповита нитками корупційних зв’язків. І багато хто сприймає це як норму життя. Недаремно часто самі клієнти шукають адвоката чи іншого юриста, який би в першу чергу мав налагоджені зв’язки із суддею, а не вирізнявся своєю фаховістю з поміж інших колег" - пише в своєму блозі рівненський адвокат Микола Глотов.

Але, як відомо, попит народжує пропозицію! Як не прикро, та у процесах «вирішування», окрім деяких «не зовсім» на мій погляд порядних суддів, часто задіяні окремі: адвокати; помічники суддів; просто ті, хто завдяки знайомствам живуть за рахунок того, що «вирішують» питання інших тощо. Звичайно, казати, що всі, хто працює на правовій ниві, корумповані, це не правильно. Але через тих, хто грішить цим «тінь» недовіри «падає» на всіх (наші люди в своїй більшості не звикли когось виокремлювати, а навпаки: раз один такий, значить й інші такі ж самі)., оскільки дуже рідко клієнт сам на пряму дає хабар. Як правило, це робиться через посередника чи посередників. Тому, повірте моєму багаторічному досвіду практичного захисту прав людини, що пропозицій від різного роду «рішал» на ринку юридичних послуг більш ніж достатньо. І через них дуже важко законними способами захищати людей. Але це реально.

Наприклад, уявіть ситуацію: приходить клієнт до юриста / адвоката й пояснює проблему, яку йому потрібно вирішити. А той йому каже: не переживайте я всіх суддів знаю, це буде стільки то… і я все вирішу. Дійсно, «панти в селі» – це велика сила! І людина, яка через свою правову неграмотність вірить, що «все вирішать», платить неймовірні кошти такому «рішалові», думаючи, що частина гонорару піде на «підмазку» потрібного судді в потрібній справі та все наприкінці буде так як вона мріяла.

Однак, такі дії (наведені у прикладі) окремих фахівців, коли вони справді мають місце, насправді неприпустимі й суперечать Правилам адвокатської етики та і взагалі чинному законодавству. Адже адвокат / інший юрист не має права обіцяти кінцевий результат – позитивне вирішення справи клієнта судом чи ін. Його завдання полягає в тому, щоб вислухати клієнта, кваліфіковано вивчити його проблему, знайти правові та законні шляхи її вирішення, а також законними методами (підготовка процесуальних документів, здійснення представництва інтересів по справі та ін.) спробувати допомогти.

Переконаний, що з таких наведених нижче причин давати хабар судді, розраховуючи на позитивне вирішення власної справи, не варто:

I. Обіцяного «три роки» чекають!».

Те, що Вам обіцяють «повирішувати» питання за «окрему плату» – не гарантує того, що так насправді все і буде. Адже Вас можуть просто обманути, щоб більше заробити. Оскільки той, хто пообіцяв «повирішувати» може кошти собі лишити або ж не домовитись із суддею. Бо порядних суддів більше, ніж тих, що «не зовсім». При цьому сплачені для дачі хабара кошти, якщо питання не буде вирішено на Вашу користь, скоріше за все ніхто не поверне. Стовідсоткових гарантій повернення також ніхто ніколи не дасть (слова «гарантую», «обіцяю» і т.д. – це лише пусті слова). І в законний спосіб Ви свої гроші ніяк не повернете. А якщо захочете це зробити з допомогою правоохоронних органів, то самі ризикуєте потрапити «за грати». Бо за подібні дії в Україні встановлено кримінальну відповідальність.

II. Хто більше дасть?!

І навіть, якщо «рішало» передасть кошти потрібній особі, то не гарантія, що справа вирішиться позитивно. Адже, інша сторона теж може «рішати» й дати більшу суму. Теж саме може бути і при подальшому розгляді справи в інших інстанціях.

III. Право на оскарження ніхто не відміняв.

Навіть, якщо Вам у першій судовій інстанції вдасться «порішати», то опоненту ніхто не заважає подати апеляції. І, коли в першій інстанції, як правило, один суддя, то в апеляції вже троє, а є ще ж і касація. Невже доведеться платити і далі? Так, не факт, що в апеляції попадеться хоч двоє з трьох суддів, які «купюрами» погодяться «закрити» собі очі і вуха, щоб не бачити і не чути явні порушення. Також не факт, що інша сторона в апеляції не спробує теж «порішати».

IV. «Шкурка» вичинки не вартує!

Якщо Ви будете у всіх інстанціях і щоразу «рішати» самі чи через посередника, то, коли отримаєте остаточне судове рішення, можете зрозуміти, що на «підмазки» витратили більше, ніж отримали завдяки цьому.

V. «Спокуса – не стримався – дав – сів»!

Правоохоронні органи «не сплять». Не дивлячись на постійну критику роботи правоохоронців, вони все ж працюють. Адже систему показників ніхто не відміняв. Тому, даючи хабар для того, щоб вирішити власне питання позитивно для себе, не виключено, що Вас можуть впіймати і Ви долучитесь до тих, хто перебуває у місцях «не стольотдаленных».

Потрібно розуміти, що правоохоронці можуть стежити за Вашим юристом щодо якого мають інформацію про участь в «рішаловстві» чи за суддею.

VI. Судді, в своїй більшості, це чесні, професійні та порядні люди.

Натрапити на порядного суддю просто. Адже автоматичний розподіл справ у судах передбачає, що не конкретна людина, а комп’ютер визначає, хто розглядатиме справу. І, якщо у суді першої інстанції цю систему можна спробувати обманути: то подаючи позов, а то – заяву про залишення його без розгляду доки комп’ютер не вкаже на «потрібного» служителя Феміди. Проте в апеляції та касації з цим складніше. І, навіть спочатку «куплене» рішення у вищестоящих інстанціях, якщо воно незаконне, може бути скасовано.

VII. Щоб жили на одну зарплату!

Слід не забувати, що кожен, хто платить податки зі своєї заробітної плати (навіть мінімальної в 1147 грн.) є працедавцем суддів. Адже в подальшому податки йдуть, в т.ч., на їх утримання. А заробітна плата у кожного судді в кілька разів більша ніж мінімальна. То ж, Ви і так їх роботодавці – навіщо платити більше?!

VIII. Коли все «вирішують» гроші – рятують засоби масової інформації!

Сучасний світ так побудований, що без ЗМІ нікуди. Саме завдяки представникам засобів масової інформації суспільство може отримувати інформацію про явні факти несправедливості і порушення закону. Зокрема, й щодо фактів зловживань з боку деяких представників Феміди.

Варто відзначити, що служителі Феміди нерідко бояться привернення уваги до рішень в їх справах з тексту яких видно «присутність стороннього впливу». А ті судді, які беруть участь в перегляді таких «суперечливих» рішень під час їх оскарження, більш ретельніше і виваженіше підходять до розгляду справ. Тому, не все і не завжди можна купити. Інколи плани «рішал» може «зламати» елементарне привернення публічної уваги до таких справ.

IX. «Політична» кон’юнктура vs гроші.

Часто більший вплив на суддю може справити існуюча «політична» кон’юнктура. І тут я маю на увазі не лише політичну волю вищих посадових осіб держави, але й існуючу судову практику (практику вищестоящих судів) щодо розгляду справ певних категорій. Яскравим прикладом тому є практика розгляду «кредитних справ». Як відомо, свого часу справи щодо оскарження дій банків по підвищенню відсоткових ставок по кредитам через коливання курсу долара були скоріше виграшні, ніж навпаки. І багато хто з боржників успішно оскаржували кредитні договори. Але нині, через зміну позиції вищих судових інстанцій, подібні судові справи скоріше програшні, аніж виграшні. Проте це загальна практика. Але бувають і винятки.

То ж, якщо Вам і в явно програшній (з точки зору судової практики по розгляду подібних справ) справі на першій інстанції вдасться «порішати», це ще не є гарантією, що суд вищестоящої інстанції таке рішення не скасує. Адже судді зв’язані законом і їх теж можуть притягнути до відповідальності.

X. Хабарництво знищує країну.

Кожен даний і отриманий хабар підриває довіру до правосуддя, що в цілому приводить до руйнування країни. Задумайтесь: невже Ви хотіли б опинитись на місці чоловіка чи жінки, дитину якої збив «мажор» і, який, завдяки «навченості» певного судді брати хабарі, «відмазався». Я – ні! А таких випадків повно. Й чим більше служителів Феміди стають на шлях нечесних «заробітків», то тим більше ризиків того, що хтось із Вас, ваших близьких чи рідних може опинитися у ситуації, коли закон не діятиме, а працюватиме корупційне свавілля.

 P.S.Знаю, що про те, про що я тут написав, не прийнято говорити «в голос» на публіку. Однак, переконаний, що так довго не може бути, коли клієнти окремих колег, знаючи, що представник їхніх опонентів «порішає», а їх – ні, втрачають віру в своїх представників, у правосуддя та в систему влади в країні. Людське терпіння не безкінечне. Тому страшно уявити до чого це все може привести, якщо ситуація не зміниться в найближчі роки.

 Не давайте хабарі – не руйнуйте Україну та долі своїх нащадків!

Ключові слова: 

Коментарі

Про що ми говоримо, зайдіть в любий суд чи під суд і там без проблем можна знайти "рішал", які до суду ходять як на роботу, через яких можна все "порішати" з суддями, спокійно спілкуються з охороною і без проблем вештаються по судівських кабінетах, така сама ситуація і по МРЕО та й напевно по інших держустановах, де щось "рішається"

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.