Михайло Малко: Алергія у рівненських дітей — це “бомба вповільненої дії” майбутніх проблем

Багато людей доволі легковажно ставляться до алергії у дітей — вважають її тимчасовим явищем, яке дошкуляє. Саме тому «запихають» свою дитину розрекламованими медикаментами, на якийсь час знімаючи алергічні прояви.

Проте спеціалісти упевнені, що така недбалість може призвести до важких наслідків. Якщо алергію вчасно не зупинити, то звичайне чхання, нежить чи висипання на тілі може призвести до захворювання на астму,хронізації процесу, чи навіть до гіршого — смерті дитини.

Власне, як не дозволити алергії зіпсувати життя з дитинства і чому важливо вчасно виявити причину захворювання та підібрати ефективне лікування, ми розпитали у лікаря-алерголога Михайла Малко.

Пан Михайло є випускником Львівського медичного університету. Упродовж 15 років лікар щодня приймав у рівненських міській та обласній дитячих лікарнях по 10-15 пацієнтів, яким допомогав боротися із різноманітними алергічними проявами.

- Пане Михайле, чим небезпечна алергія у дітей? І власне, чим відрізняється від захворювання у дорослих?

- Для дітей алергія небезпечна своїми ускладненнями та хронізацією перебігу. Якщо її не контролювати, то це може призвести до значних проблем у майбутньому. Одним із таких ускладнень є астма. Якщо раніше така хвороба, особливо в молодому віці була винятком, то нині діти навіть першого-другого років життя можуть мати проблеми з задишкою. Та найгірше те, що батьки в таких випадках часто не розуміють страху дитини від нестачі повітря, кажуть: давайте потерпимо, бо не хочемо, щоб дитина приймала зайві медикаменти. От ми й переживаємо, бігаємо кругами, а терпить дитина. Однак, вони не праві. З досвіду помічаю, що коли мама знає, що це таке, коли бракує повітря, коли вона сама це відчувала, лікування можна проводити адекватніше, призначати препарати, оптимальні в даній ситуації. Чесно кажучи, я сам не прихильник великої кількості ліків, але коли виникає хвороба і дитина задихається, то організму треба допомагати! І ті ж самі “балончики”, яких так бояться батьки, знімають загострення, стабілізують стан, дають можливість повноцінного життя. Страшно балончиків, можемо зняти напад компресорним інгалятором- небулайзером,який зараз є у багатьох вдома. Також варто зважати й на те, що організм дитини швидко відновлюється, тому в деяких моментах достатньо лише трішки допомогти.

Інколи буває, що на перший погляд незначне захворювання, таке як алергічний риніт, може теж давати чимало ускладнень і буквально створювати незручності для людей. Добре, якщо прояви захворювання минають за кілька днів, що характерно для банального нежитю. А якщо це триває, скажімо, сезон, або ж цілорічно, це створює проблему як для самої дитини, так і для оточуючих.

Якщо в людини є алергія, то з часом вона проявляється все більше. На жаль, панацеї, золотої таблетки від цього захворювання немає і ніхто не може сказати, що він взяв і вилікував алергію. Але можна зняти прояви алергії, можна це зробити на довший час, зробити так, щоб вони взагалі не виникали.

- Що батьки мають зробити, щоб не дати алергії прогресувати?

- Як я уже сказав, важливо, у дитячому віці виявити прояви алергії й убезпечити дитину від можливих ускладнень на майбутнє. Для цього потрібно виявити алерген. При спілкуванні з батьками ми можемо запідозрити винуватця,а обстеження(нашкірні проби і по крові) допоможуть знайти його. Видалвши алерген, можна вирішити проблему. Втім, часто складається так, що алерген не один і усунути всі їх не можливо. Тоді потрібно для себе вирішити чи готові ви контролювати алергени і вчитися з ними жити, чи дозволити їм диктувати свої правила.

- Пане Михайле, від чого виникає алергія у дітей? Які симптоми — що має бути сигналом для батьків?

- Якщо дитина прокидається і чхає, чи постійно «сьорбає» носом — це вже привід звернутися до лікаря, постійний свербіж очей, носа при перебуванні в селі чи деінде, страх перед літом, квітучим полем. Іноді дитина не їсть яблук, кісточкових, тому що вона має алергію до берези, яка перехрещується з вищевказаними фруктами і проявляється свербежем, печінням у роті.

Навіть кров у калі немовлят може бути проявом алергії на білок коров’ячого молока.

Адже фактично, немає речей, які б не викликали алергію.

- Розкажіть нашим читачам докладніше про те, що може викликати алергічну реакцію?

- Варто зважати й на спадкову схильність, адже, якщо батьки мають алергічні прояви, то в 75% випадках і дитина може мати алергічні захворювання. У таких випадках можна позбутися того чи іншого алергену, але спадкова схильність до захворювання залишиться. Тому варто контролювати свій організм і свій стан, бо це дозволить спрогнозувати, чи в дитини буде розвиватися алергія в майбутньому і що ми можемо зробити, щоб попередити це. Наприклад, якщо є материнське молоко, а мама замість цього дає дитині замінники, то ймовірність, що алергія виникне, збільшується. Якщо у когось з батьків алергія на шерсть домашніх тварин, то варто розуміти, що народжуючи дитину, аби не було ризику прояву в неї алергії, краще не заводити домашніх улюбленців. Хоча тут є й парадокс: якщо котиків буде 5, то організм може просто звикнути і не дати реакції, а якщо один, то ймовірність алергії висока. Тому велику кількість алергенів ми можемо просто толерувати і на них не реагувати.

Також є проблема з так званою медикаментозною алергією, з якою ми — алергологи — до кінця впоратися не можемо. Адже, коли приходить здорова чи майже здорова дитина, їй можна дати препарат, який призведе до непередбачуваних наслідків. На жаль, достовірної методики, яка б дозволяла це визначити одразу, немає. Потрібен ретельний підбір препаратів, ліків мінімум та лише найнеобхідніші, завжди пам’ятати, якщо препарат не дуже потрібен, значить він зовсім не потрібен.

- Доводилося чути від деяких знайомих, що алергія у них почалася від їжі. Чи це справді так?

І таке буває.

Так, людина може не знати про те, що в неї алергія, допоки не з'їсть продукт, у якому міститься алерген. Банально, але інколи підвищена чутливість до харчів розвивається тому, що людина забагато з'їла того чи іншого продукту, якщо ж ми говоримо про справжню алергію, то вона не залежить від кількості їжі, яку з'їсть людина, адже навіть маленький шматочок персика може дати швидкий висип по тілу, кропив’янку. Мова про такі алергії, які справді небезпечні. Так у США, за статистикою(оскільки нашої немає), алергія на арахіс спричиняє анафілаксію (критичний стан, що може призвести до смерті) до 300-400випадків на рік. Ці люди могли б жити, треба лише знати заходи невідкладної допомоги.

Коли ж ми говоримо про немовлят, потрібно пам’ятати, що дитина їсть не скільки можна, а скільки влізе, особливо коли ми готуємо суміші в пляшечках. Мама втішена, дитина нагодована, але перетравити всю цю їжу надзвичайно важко. От і бачимо на тілі висип, що з алергією не має нічого спільного. Треба лише впорядкувати харчування.

Власне, у цьому й складність роботи лікаря-алерголога — намагатися зрозуміти, що спровокувало реакцію і підібрати лікування, яке допоможе. Я прихильник цього варіанту — шукати алерген, по можливості його забирати і разом з тим попереджувати подальші проблеми.

- Ми заговорили вже про лікування алергії — давайте розвивати цю тему.

- Найкраще лікування — не допускати проблеми, щоб потім з нею наполегливо боротися. Тому я й наголошував, що батьки мають одразу звертатися за допомогою.

Якщо вже виникла причина — потрібно з'ясовувати чому. Також варто розуміти, що всі протиалергічні препарати працюють лише на зняття проявів алергії. Тобто, це симптоматичне лікування. Звичайно, це дуже важливо, але й не варто забувати про причини. Адже причини можуть бути найрізноманітніші — це й інфекція, яка так проявилася, чи серйозніші захворювання, які так само могли проявитися висипаннями.

Коли ж ми маємо прояви бронхіальної астми, алергійного риніту, чи кон’юнктивіту, то тут поряд з традиційним медикаментозним лікуванням ми маємо можливість вводити в організм людини той алерген, який викликав проблему. Поступово, тривало, в наростаючих дозах з тим, щоб організм поступово звикав до алергену і не сприймав його як щось стороннє, не реагував на нього.Цей метод практикується алергологами вже давно і визнаний таким, що може змінити перебіг хвороби, попередити загострення, усунути прояви хвороби.

- Під час нашої розмови Ви декілька разів називали приклади з зарубіжного досвіду — вивчаєте досвід своїх закордонний колег? Застосовуєте у своїй роботі?

- Останнім часом стежу за розвитком молекулярної алергології. В Україні вона активно розвивається упродовж 5-7 років. Суть її заключається в тому, що ми можемо виявити основну молекулу алергену,який спровокував реакцію,спрогнозувати подальший розвиток хвороби. Молекулярні технології підвищують точність діагностики і прогнозування розвитку алергії. Вони допомагають відрізнити справжню чутливість і ймовірність перехресних реакцій,допомагають оцінити ризик виникнення тяжких системних реакцій при харчовій алергії та підібрати алергени для лікування.

Причину алергії важко знайти. Проте я намагаюся все ж визначити, що провокує прояви та реакції. Наприклад, дитина щось з'їла, що раніше не викликало реакції, а в певний момент дало алергію. А це може залежати від фізичних навантажень, які після їжі мала дитина, кулінарної обробки. Так, наприклад, деякі алергени знижують свою активність після нагрівання, на інші така обробка не впливає.

- Ви уже 15 років на вістрі боротьби з алергією у рівненських дітей. Чому Вас зацікавила саме алергологія, чому обрали саме цей фах?

- Напевне тому, що цікаво шукати і “вираховувати” відповіді. Це як дитинстві ми полюбляємо читати “Пригоди Шерлока Хомса” та аналізувати, чому в тій чи іншій історії траплялося саме так. Зараз у моїй медичній практиці відбувається щось подібне.

- Чи були у Вашій багатій медичній практиці якісь нестандартні випадки?

- Справді досвід маю великий — за півтора десятки років бачив чимало. Проте інколи один і той же прояв може мати різні причини. Якось наприклад був випадок, коли до мене привели дитину з кропив'янкою. Виявилося, що вона виникла тому, що півроку чи рік тому дитину вкусив кліщ. А він запускає в організмі такі процеси, що алергія може виникати, наприклад, при вживанні червоного м'яса. Якби ж кліщ не вкусив дитини, то реакції не виникло. Тому все дуже індивідуально і важливо правильно виявити причину, щоб знати, яким чином її правильно лікувати. Взагалі, алергія — це хвороба, яка лікується індивідуально і складно. Але багато дітей позбуваються проявів алергії і це важливо.

- А скільком пацієнтам вдалося допомогти?

- За стільки часу й не порахуєш. Адже у день це може бути 10-15 пацієнтів, а я працюю вже більше 15 років. Є різні люди, різні діагнози. Є ті, хто вдячний, є пацієнти, які не дуже задоволені. Проте моє правило — намагатися допомогти усім і шукати шляхи лікування кожному індивідуально. Головне для мене докопатися до суті — тоді можна допомогти прибрати прояви небезпечних алергічних реакцій.

Записатися на прийом до лікаря-алерголога Михайла Малко (діагностика, лікування алергенами) у ДЦ «ВАЛЕО» за тел. 096-260-80-40 або 050-375-37-44

На правах реклами