Перша доула в Рівному. Що це за професія і чому з нею народжувати не страшно

Народження дитини - визначна подія у історії кожної сім'ї. І хочеться, щоб з самого початку усе було ідеально. Пологи, про які згадують з теплом - ті, в яких жінка почувалася впевнено, розуміла, що з нею відбувається і вірила в свої сили. Також важливо, щоб поряд був хтось турботливий і розуміючий. Допоможе жінці отримати саме такі пологи, яких вона хоче, доула - професійна помічниця в пологах. Про нову для Рівного послугу і секрет її ефективності поговоримо з Юлією Бать - сертифікованою доулою і консультантом з грудного вигодовування. ​

Юліє, розкажіть, будь ласка, що ж це за професія - доула, і звідки вона до нас прийшла?

Доула підтримує жінку впродовж вагітності, під час пологів та на початку материнства. Це підтримка на багатьох рівнях: емоційна, фізична та інформаційна.  Підбадьорити, додати впевненості, допомогти знайти відповідь на усі питання, які можуть турбувати майбутню маму як під час вагітності, так і у пологах, а також допомогти розслабитися, полегшити відчуття під час перейм - це і є основні завдання доули. Ця професія відносно молода, перші доули з'явилися близько 50 років тому в США, але через високу ефективність поширюється розвиненими країнами вона досить швидко. У Європі наймати для своїх пологів доулу - звична практика. В Україні нині доули є у більшості обласних центрів.

А як стають доулами? Чи потрібно для цього навчатися?

Для того, щоб стати доулою, жінці потрібно мати власний позитивний досвід пологів і відповідна освіта. В Україні доул навчає і сертифікує за європейським зразком ГО “АФПБ”. Навчаючись професії доули, ми вивчали фізіологію і психологію пологів, не медикаментозні засоби знеболення, розглядали основні закони і протоколи, пов'язані з народженням дитини, а також значну увагу було приділено етиці та межам професії. Але навчання, звичайно ж, не закінчується отриманням сертифікату. Наукові статті, тематична література, семінари і конференції - просто необхідні для фахівців перинатальної сфери.

Хотілося б дізнатися, що спонукало Вас обрати такий незвичний фах?

Головне, мабуть, те, що вагітні для мене “світяться”. А ще, готуючись до власних пологів, я перечитала чимало книг з перинатальної психології, переглядала лекції, відвідувала курси для майбутніх батьків і усім цим дуже захопилася. Мій син допоміг мені закріпити досвідом отримані теоретичні знання, і з тих пір, якщо комусь було цікаво - я була готова розповідати про різні аспекти свідомого батьківства безкінечно. І коли я серйозно задумалася, що ж має стати справою мого життя - і перша думка, і результат тривалих роздумів були однакові: допомога майбутнім та молодим батькам. Адже це так важливо - дати м'який і правильний старт новому життю і самим насолоджуватися цим неповторним періодом. Вища педагогічна і психологічна освіта стала у нагоді як базова. Я пройшла навчання і сертифікувалася як доула в “АФПБ”, були окремі навчання і сертифікація у ГО “Молочні Ріки” для того, щоб стати консультантом з лактації. Також  я навчалася методиці викладання курсів для вагітних, систематично відвідую семінари, конференції, лекції у моїй сфері. Книги, статті, дослідження і спілкування з колегами - самоосвіта продовжується. Вона є частиною моєї роботи, у якій є курси для майбутніх батьків, супровід жінок на шляху материнства (робота доули), консультації з грудного вигодовування, волонтерські “Вагітні Посиденьки” та лекції тощо.

Отже, майбутня мама вирішила, що хоче мати доулу. Що їй потрібно робити для того, щоб отримати Вашу послугу і що в неї входить?

Для того, щоб домовитися про супровід, нам ,перш за все, потрібно познайомитися особисто. Для мами на першій зустрічі важливо зрозуміти, чи імпоную їй я як людина і відчути, чи може вона поряд зі мною розслабитися. Також ця зустріч необхідна для того, щоб жінка розповіла які пологи вона хоче і якої допомоги потребує. Після такого спілкування майбутня мама вирішує, чи підходжу я їй як помічниця в пологах. Якщо так, при наступній зустрічі укладається договір і проговорюються різні практичні моменти, я відповідаю на різні запитання, які цікавлять жінку. А в останні місяці вагітності я знаходжуся на зв'язку цілодобово. Усі пологи - з початку перейм і до переходу у післяпологове відділення я знаходжуся поряд, відгукуюсь на усі потреби жінки. А ще я приїду додому в перші тижні, щоб допомогти налагодити грудне вигодовування, підказати секрети догляду, підтримати маму в новій ролі.

Тобто, доула може замінити на пологах підтримку чоловіка?

В Україні жінка має право на супровід двох людей в пологовому. Тобто, пологи з чоловіком і пологи з доулою не є взаємовиключними. Навпаки, разом виходить чудова родова команда: тато добре знає маму, доула добре знає що таке пологи. Чоловікам простіше зберігати рівновагу, коли вони розуміють усе, що відбувається. Я можу відповідати на запитання, які так часто виникають у пари. Чи пора вже їхати в пологовий, як краще допомогти роділлі полегшити відчуття, чи нормально те, що зараз відбувається, чи краще покликати лікаря та багато інших питань. Якщо пологи тривають довго, присутність доули - це можливість для тата відійти подрімати і перекусити, щоб не виснажитися до найважливішого моменту - народження малюка.

А чи впливає підтримка доули на результат пологів?

Дослідження, що вивчають ефективність роботи доул, вказують на те, що безперервна професійна підтримка жінки в пологах збільшує її мобільність, підвищує самооцінку, знижує тривогу і відповідно - зменшує біль. А це означає коротші пологи, менша необхідність медичних втручань і кращі показники у діток: на 50% менше незапланованих кесарських розтинів; на 25% скорочується тривалість пологів; на 40% зменшується необхідність стимуляції ; на 60% рідше з'являється необхідність в застосуванні епідуральної анестезії; на 30% менша необхідність медикаментозного знеболення. Також у жінок, які мали доулу хороші успіхи з грудним вигодовуванням і висока задоволеність своїми пологами. 

І на останок, що б Ви хотіли побажати жінкам при надії:

М'яких пологів і щасливого материнства. Вірте в себе, довіряйте своєму тілу і оточуйте себе людьми, які вас підтримують і наповнюють хорошим. І знайте: кожна жінка вміє бути мамою, доула допомагає їй про це пам'ятати. 

 

Юлія Бать - сертифікована доула, консультант з грудного вигодовування.

Тел. (068) 950-95-69,

yummymommy.com.ua,

yummymommy.ua@gmail.com.

на правах реклами