Як підтримувати зір весною? Поради рівненського офтальмолога

Весна – це період пробудження природи, коли навколо все розквітає та з’являються перші сонячні промені. Проте для людського організму – це певний стрес, пов'язаний із гіповітамінозом та переведенням годинника на літній час. Найчутливішим людським органом є зір, який варто особливо берегти у цей період. Як захиститися від негативних ультрафіолетових променів, які вітаміни та продукти варто вживати для підтримки хорошого самопочуття та гостроти зору розповіла лікар-офтальмолог вищої категорії Наталія Мержиєвська.

 

 

 

- Наскільки шкідливе перше сонце для нашого організму?

- Найкраща пора в житті людини – це молодість, а в природі – це рання весна. Це період, коли все навколо розквітає, піднімається настрій від перших променів сонця і появи перших зелених листочків. Весна - час, коли ми радіємо і отримуємо задоволення від життя. Але разом з тим це перехідний період і відбувається адаптація нашого організму. Враховуючи екологічну ситуацію, різкі перепади температурного режиму та вологості, не зовсім характерні для нормального циклічного перебігу природи, змістилися біоритми і тонус людського організму. Це впливає на загальне самопочуття. Дія ультрафіолету спричиняє різні зміни органа зору, які проявляються незворотною його втратою. Макулярна дистрофія – пошкодження центральної зони сітківки, яке з’являється під дією надмірного випромінювання ультрафіолету. Тому від ранньої весни до пізньої осені бажано користуватися засобами захисту органів зору, тобто сонцезахисними окулярами.

- З яким ступенем захисту необхідні окуляри рівнянам у весняний період?

- Рівень захисту має бути комфортним для Вас. Людина повинна користуватися в першу чергу якісними окулярами. Сонцезахисні окуляри варто купувати у спеціалізованих магазинах «Оптика». На сьогоднішній день можна придбати окуляри типу Polaroid за помірною ціною, які мають не менше трьох ступенів захисту таких як тонування, антиблик і просвітлюючі шари, що повністю поглинають ультрафіолет. Крім того, такі окуляри мають хорошу якість полімеру, які не спотворюють зображення і не обмежують поле зору.

- Які вітаміни для покращення зору потрібно вживати?

- Для підтримки основних функцій наш організм потребує загальнозміцнюючих заходів до яких входить раціональне харчування відповідно до пори року. У цей період потрібно надавати перевагу овочевій і білковій їжі, зменшити кількість вуглеводів. Шкідливим є надмірне вживання жиру, який входить у різні види печива, неякісних маргаринів, цукру. Вони викликають бродіння в організмі. У кожної людини підвищена хворобливість весною, ми часто хворіємо на ГРВІ. Це пов’язано не тільки зі зміною температурного режиму і фактором переохолодження, а й з тим, що організм до цього схильний через зменшення позитивної мікрофлори в нашому кишківнику. Наше здоров’я – це наш шлунково-кишковий тракт. В народі кажуть: «Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити», тому якісне збалансоване харчування і порядок у кишково-шлунковому тракті є запорукою нашого здоров’я.

- Чому хворобливість весною підвищена?

- Тому що кількість позитивної мікрофлори  природнім чином трошки згасає. Ранньою весною бажано підкріплювати кишково-шлунковий тракт не тільки раціональним харчуванням, а біфідолактобактеріями, тобто кисло-молочними продуктами. Ми матимемо міцніший імунітет, менше будемо схильні до алергічних проявів. Тому що весна – це ще й пік алергічного сезону, який в тому числі пов'язаний із ультрафіолетовим промінням.

- В яких продуктах містяться ці вітаміни?

- Весною варто допомагати нашому організму полівітамінними препаратами, до складу яких повинні входити всі вітаміни групи В, А, С. Дуже корисним є збалансований вітамінний комплекс, до якого входять такі мікроелементи як мідь, цинк, магній, молібден. У фармацевтичній сітці представлений широкий вибір вітамінів і в залежності від матеріальних можливостей Ви можете вибрати вітаміни та добавки для підтримки свого організму. Корисними продуктами харчування для органів зору є морква, з якої бажано робити фреші, також буряковий та яблучний сік. Дуже корисні для органу зору є продукти червоного та помаранчевого кольорів, тому що в них містяться такі пігменти як лютеїн  і зеаксантин -  це необхідні речовини для правильної функціональності центральної зони сітківки. Вони захищають органи зору від вільних радикалів, які утворює ультрафіолетове випромінювання. Бажано вживати гречані  крупи, де є вітаміни групи В, С. Це каша молодості, краси та підтримки центральної нервової системи.

- Чи варто вживати овочі, які вирощені не у відкритому грунті?

- Звичайно, потрібно порадувати організм свіжими зеленими продуктами. Не обов’язково купувати на ринку заморські та дорогі овочі. В нас є своя черемша, кульбаба, кропива. Дуже корисні для органу зору салати з молодих пагінців. Лебеда – це теж непогана альтернатива продуктам, які привозять з Італії чи Іспанії. Варто розуміти, що імпортні продукти піддаються певній хімічній обробці, щоб їх транспортувати. Купувати звичайно можна все, але зважати на якість продуктів.

- Нещодавно перевели годинник, чи впливає ця зміна на зір, адже психологи говорять, що це стрес для організму вцілому?

- Організм людини живе по біологічному годиннику.  Впродовж дня ми маємо фізичне та розумове навантаження, проте завжди варто пам’ятати про режим відпочинку. Переведення годинника пов'язане з певними економічними причинами, але вони не є зовсім поясненими і виправданими. Людина працює в певному ритмі і перехід на літній час – це стрес для організму, тому що весною всі страждають від гіповітамінозу. Пристосуватися дітям, молодим і літнім людям до нових умов дуже проблематично. Для збереження хорошого здоров’я, в тому числі і органу зору, особливо молодому працюючому поколінню, необхідно намагатися більше часу проводити на свіжому повітрі, хоча б у вихідні дні. Робити перерви через кожні дві години роботи на комп’ютері, провітрювати приміщення, пити більше немінералізованої води. Самим цінним для відновлення працездатності є здоровий сон. 50% свого життя ми повинні витрачати саме на сон. Найякіснішим сном є час з 22:30 до 00:00. Якщо за ці 1,5 години ми маємо міцний сон без сновидінь, вважається що ми спали  добрих 5 годин часу. Ви відчуватимете себе відпочившим і здатним до фізичних і розумових навантажень. Сон у житті людини має велике значення. Також важливим чинником хорошого самопочуття є фізичне навантаження. Тому небанальними порадами є заняття ранковою гігієнічною гімнастикою, пробіжка у лісопарковій зоні, спілкування з природою хоча б у вихідні дні. Велике значення має перебування на природі і тісне спілкування з нею. Варто дивитися на зелений колір (ліс, парк) і як тече вода в річці. Можна обійняти дерево, позичити у нього молоду енергію, попити свіжого березового соку, поспілкуватися з шелестінням листочків насолодитися цвіріньканням птахів і ви себе почуватимете оновленою людиною. Такі прогулянки варто робити хоча б раз в тиждень.

Більше інформації шукайте на сайті: orthoptics.yolasite.com 

на правах реклами