Як рівнянам вберегти здоров'я вух під час відпустки

Сезон відпусток вже наближається, і багато хто вже підшуковує варіанти, як і де краще провести літні дні. А щоб відпочинок не зіпсували проблеми зі здоров’ям, журналіст сайту “ВСЕ” поцікавилася у завідувача сурдологічним кабінетом поліклінічного відділення Рівненської обласної клінічної лікарні Олега Мізинця, як під час відпочинку на водоймах вберегти вуха від інфекцій та інших неприємностей, які призводять до втрати слуху.

 

Як розповів Олег Мізинець, саме тоді зростає ризик підхопити вушну інфекцію. Адже водойми бувають різними, а відпочиваючі часто легковажно ставляться до цього і забувають про здоров’я.

- Інколи трапляється, що вже після першого ж купання виникає неприємне відчуття закладання у вухах, в голові лунає власний голос, знижується слух. Як правило, причиною цього є вушна сірка, що розбухла від потрапляння води і повністю перекрила зовнішній слуховий прохід. Намагатися її видалити самотужки – марна справа, такими маніпуляціями можна або ще щільніше «запломбувати» слуховий прохід, або травмувати шкіру чи навіть барабанну перетинку. Якщо ж не звернутися до лікаря, це може призвести до низки ускладнень. А саме хронічних захворювань вух, погіршення і навіть втрати слуху. Тому краще під час купання використовувати беруші — спеціальні вкладки у вуха, які не лише захистять їх від потрапляння води, а й частково допоможуть уникнути інфекцій у середину вуха. Варто зазначити, що їх виготовляють з урахуванням індивідуальних особливостей побудови вуха. Це запобігає потраплянню вологи тощо та не дає хворобі загострюватися. У домашніх умовах дехто з пацієнтів використовує ще старий бабусин метод - закладають у вуха ватку, змащену з одного боку олією, хоча це доволі й незручно у побуті, - каже спеціаліст.

Також Олег Мізинець додає, що до загострень вушних хвороб та органів дихання може призводити й зміна клімату, особливо якщо у людини є хронічні захворювання цих органів.

- Часто у результаті перепадів температури повітря, зміни клімату, протягів про себе дає знати гострий отит. Це ураження середнього вуха, яке, якщо не лікувати, може перерости у хронічне захворювання. В основі гострого отиту лежать запальні процеси у слизовій оболонці, які протікають в середньому вусі. Виникає він як у результаті протягів, потрапляння інфекцій у вухо через зовнішні чинники, так і після ускладнень інфекційних захворювань, застуди тощо. Також причинами отиту може бути і механічне пошкодження тканини зовнішнього вуха, тобто мікротравми при неправильному чищенні або травмі вушної раковини чи під час купання у водоймі. Захворювання може проявлятися поступово. Спочатку з’являється вушний біль, який підсилюється при жуванні, позіханні, натискуванні на козелець (хрящ біля основи вушної раковини). Будь-які маніпуляції з вухом надзвичайно болючі, у тому числі одягання через голову чи закрапування вуха. При цьому може підвищитися і температура тіла. Наявність подібних симптомів вказує на розвиток запалення шкіри зовнішнього слухового ходу. Причиною є потрапляння у вухо з мікротравмами шкіри слухового ходу інфікованої бактеріями чи грибками води. Варто зазначити, що інфікованою може бути як прісна, так і солона вода будь-якої водойми. Рівень інфікованості тим вищий, чим вища температура води і чим більше там скупченя людей. Якість води на пляжі, де дуже багато відпочиваючих, також залишає бажати кращого. Тому варто задуматися про наслідки такого відпочинку і при можливості уникати потрапляння води в вуха. Провокуючим фактором можуть бути й мікротравми зовнішнього слухового ходу, спричинені очищенням вуха підручними, часто гострими предметами, застосування фітосвічок, турунд із різноманітними засобами «вигнання» сірки з вуха тощо. Запобігти хворобі можна, правильно обираючи місця для купання. Перевагу варто віддати проточній воді річок або морській. В жодному разі не можна заходити у воду в місцях, де купання заборонено. Це здебільшого зумовлено поганим санітарним станом води та високим рівнем її бактеріального забруднення, - підкреслює лікар.

Отож при такому відпочинку вушні інфекції та запалення виникають найчастіше. Власне, запалення слизової оболонки в середньому вусі, додає спеціаліст, і призводить до дуже тяжких наслідків.

- Наприклад, є ризик виникнення повної або часткової втрати слуху, а запалення може надалі поширитися, навіть на оболонку головного мозку. Тому дуже важливо вчасно виявити недугу, поставити правильний діагноз і підібрати адекватне лікування, інакше отит може переходити в хронічний. Для цього обов'язково потрібно пройти обстеження вуха. Це пов'язано з тим, що без обстеження неможливо оцінити ступінь ураження вуха та стадію захворювання. Ці ознаки можна виявити під час таких обстежень, як аудіограма – графічне зображення слухової функції, яке дозволяє оцінити ступінь порушень у слуховому аналізаторі. А також за допомогою тимпанометрії – метод об'єктивного дослідження функції середнього вуха, ступеня рухливості барабанної перетинки і провідності слухових кісточок (молоточок, коваделко, стремінце) шляхом створення варіацій тиску повітря в слуховому каналі. Адже неправильно підібране лікування може лише загострити захворювання і воно перейде в хронічне, –наголошує Олег Мізинець.

Також Олег Мізинець зауважує, що отит підступний тим, що при цьому захворюванні йде інтоксикація слухового нерва, що призводить до погіршення слуху.

- В жодному разі, відчувши дискомфорт чи біль у вухах, не можна займатися самолікуванням. Важливо розуміти, що неправильно підібрані ліки чи вживання антибіотиків можуть лише загострити хворобу, і тоді побороти її буде набагато важче, – каже Олег Мізинець.

Пройти обстеження слуху, підібрати ефективне лікування і, за потребою, сучасний слуховий апарат можна у Рівненській обласній консультаційній поліклініці (кабінет 55), що знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Київська, 78-Г. Записатися на прийом до лікаря та отримати детальну інформацію можна за телефоном: (050) 568-74-79.

на правах реклами

Коментарі

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.