Небанальні причини, чому рівняни мають відвідати офтальмолога

Зовсім випадково у одній телепередачі почула, що дитині дошкільного віку потрібно оглядатися в офтальмолога щороку, оскільки у дитини зір формується до шести років. Така інформація зацікавила, адже до цього я була переконана, що дошкільнятам варто ходити у гості до окуліста тільки при наявності скарг. У той момент я зрозуміла, що варто відвідати лікаря-офтальмолога, адже свої знання у догляді за очима варто весь час поглиблювати. Тому я напросилася у гості до лікаря-офтальмолога вищої категорії Наталії Мержиєвської, яка щодня допомагає людям, які звертаються із найрізноманітнішими проблемами. Багато чого цікавого розповіла вона і мені.

Наша зустріч із лікарем відбулася у медичному центрі "АНІКО", де і працює Наталія Петрівна. У вестибюлі наткнулася на велику чергу людей, які чекали на зустріч із лікарем.

Не дивуйтеся черзі, привітно запрошуючи до свого кабінету зазначила Наталія Мержиєвська. – За вікном XXI століття, період, коли сучасні технології нам вагомо полегшують життя, однак з іншого боку просять велику ціну за це – наш зір.

Це як? Виходить, що кожен із нас має проблеми із зором?

"Хвороба" офісних працівників, менеджерів, банківських працівників – це хвороба, яку спочатку називають "комп’ютерним зоровим синдромом", а вже пізніше вона переростає у короткозорість. Люди розуміють це, але до кінця не усвідомлюють, що повернути зір до стовідсоткового рівня майже не можливо.

Мене, як людину, яка майже цілодобово проводить час за комп’ютером така інформація вразила. Чомусь відразу пригадалися мої захисні окуляри, які я придбала спеціально для роботи за комп’ютером.

Наталіє Петрівно, а як же захисна властивість окулярів, які продають в оптиках зі спеціальним напиленням, щоб захистити очі від пагубного впливу моніторів комп’ютерів?

Окулярів для роботи за комп’ютером не існує взагалі. Адже на ньому, точніше від монітора, немає ніякого випромінювання взагалі. Проблема у тому, що людина весь робочий день проводить на короткій відстані від комп’ютера, яка потребує додаткового зорового напруження, до того ж вона постійно споглядає на освітлений екран, розповідає сайту "ВСЕ" офтальмолог. – Окуляри знімають світловий вплив (антибліковий компонент). А далі спрацьовує акомодаційна система. Обмеження мигальних рухів при зоровому навантаженні викликає симптом "червоного ока", що в подальшому може супроводжуватись синдромом "сухого ока".

Як виявилося, постійна робота із комп’ютером зазвичай викликає почервоніння очей, і щоб його усунути, люди помилково використовують судинно-звужуючі препаратами, які лише наносять шкоду очам. Їхня шкідливість полягає у тому, що вони заставляють судини звужуватися і тим самим знімають почервоніння. Але ж зір за рахунок звуження судин погіршується. Тому "Візином" чи іншими ідентичними препаратами користуватись не варто.

У такому випадку, яка ж існує альтернатива, чи точніше вихід? Ну, не звільнятися ж із роботи?

Ні, звичайно. Варто використовувати трофічні та зволожувальні засоби. Найкращий метод при боротьбі із проблемою є її профілактика. Її ще можна назвати "режимом зорового навантаження". Іншими словами, для школярів варто після однієї години роботи за комп’ютером роботи перерви з переключенням погляду на далекі та близькі предмети зі спеціальним комплексом укріплення зорової системи для очей. Дорослим рекомендується робити такі вправи не менше, аніж раз на дві години.

На фото: комплекс вправ, які рекомендує Наталія Петрівна своїм пацієнтам

Виходить, що якщо робитимеш вищеописану вправу, тоді зір завжди буде у нормі? Чи можливо є ще якісь рекомендації?

По можливості варто всі вихідні проводити на свіжому повітрі, у робочий час – провітрювати приміщення. Найкращий видом спорту для підтримки хорошого зору є плавання. І ще не забуваємо робити масаж шийного відділу хребта, особливо це стосується офісних працівників.

Під час спілкування я краєм ока роздивлялася робочий кабінет офтальмолога. Привертала мою увагу велика кількість різних апаратів. Не поцікавитись їхніми функціями та функціональним призначенням я просто не змогла.

Як бачите, наш кабінет спеціалізований апаратами лікування для стимуляції розвитку зорових функцій. Ми стимулюємо розвиток зорових функцій при гіперметропії, астигматизмі, косоокості, а при набутій прогресуючій короткозорості - для стабілізації процесу,  проводячи екскурсію між апаратами розповідає Наталія.

А як же тоді контактні лінзи? Наскільки мені відомо, вони також допомагають коригувати наш зір?

На сьогоднішній день контактні лінзи є надійним та хорошим методом корекції. Власне вона ефективна лише при дотриманні всіх рекомендацій лікаря, що підбирає контактні лінзи. Наприклад, одному пацієнту підходять місячні контактні лінзи, іншому – трьохмісячні. Звичайно, найкраще це мінімальний термін контакту ока з контактною лінзою, якою б вона якісною не була. Ідеальний варіант – це щоденні лінзи, оптимальний варіант – це місячні лінзи.

Це Ви зараз надаєте характеристику і корегуючій лінзі і кольоровій, яку так полюбляють наші рівненські модниці? Взагалі, розкажіть, чи шкідливі лінзи, і з якого віку можна вже їх використовувати?

Користуватися можна вже із трьохмісячного віку. Наприклад, якщо дитина прооперована через вроджену катаракту, і в силу деяких технічних моментів не можна було поставити інтраокулярну лінзу, то тоді для розвитку зору дитині одягається контактна лінза. І завдяки їй у дитини з'являється шанс розвивати зір, адже лінзи – це хороший спосіб корекції. З іншого боку інколи виникає і алергічний аспект.

Я чула, що алергічні реакції викликають і косметичні засоби, скажімо туш або ж підводка?

Наше життя страшенно алергізоване. Алергічні процеси можуть бути викликані як фізичними, так і хімічними чинниками косметикою. Ніхто від такого не застрахований. Але коли пацієнт вперше відчув дискомфорт у вигляді зуду, набряку, почервоніння ока – це вже є алергічна реакція. Основне лікування  не користуватись цим продуктом далі і звернутись до лікаря-окуліста.

Ось, зараз літо, сезон сонцезахисних окулярів. Розкажіть, вони є модним атрибутом чи захистом ока від сонця?

Я завжди пояснюю своїм пацієнтам, що сонцезахисні окуляри – це не модний атрибут, а необхідність кожного громадянина. Ультрафіолетове випромінювання агресивне від ранньої весни до осені, у деяких людей і взимку, тому для попередження опіків сітківки мають бути сонцезахисні окуляри. Але тут головне зрозуміти, що їх треба купувати тільки в оптиках. Адже там можна підібрати будь-які окуляри на різний смак і в будь-якому ціновому діапазоні. З власного досвіду можу порекомендувати фірму "Polaroid". Окуляри цієї фірми виправдовують ціну якістю.

Наталіє Петрівно, Ви вже не перший рік працюєте у медицині. Розкажіть, вона розвивається чи просто деградує?

– Радянська медицина була побудована на принципі профілактики, яка будувалася на ентузіазмі медпрацівників. Зрозуміло, що зараз такого немає, тому кожна людина сама має бути зацікавлена залишатися здоровою. У сучасному світі є профілактична медицина, яка базується на самосвідомості громадян. Тому, якщо хочете бути здоровими – не бійтеся лікарів та приходьте на перевірку, адже ми не шкодимо, ми – лікуємо.

По закінченні інтерв’ю я зробила для себе два висновки. Перший – не варто слухати різні плітки і різні рекомендації стосовно здоров’я. Щось не знаєш – йдеш до лікаря і запитуєш. Другий  коли йдеш у лікарню, бо щось болить, – це вже твій промах. Адже цього можна було уникнути, якби правильно розуміти термін "профілактичні огляди". Я зрозуміла для себе, що це. А Ви?

на правах реклами