Осло: як живеться в кращому місті світу

 

Безпечний, сучасний, екологічно чистий - ось неповний список особливостей Осло. Тут органічно сплітаються незаймана природа і будівельні інновації, холодна прагматичність і наївна безпосередність

 

 

Столиця Норвегії з року в рік фігурує в списках кращих міст за якістю життя. Більш того, вона лідирує і за рівнями економічного зростання, розвитку технологій, соціальної стабільності. А відповідно до щорічного дослідженням міжнародної компанії ECA, Осло очолив рейтинг найбільш дорогим європейських міст для іноземців і посів третє місце в загальносвітовій статистиці за рівнем прожиткового мінімуму. Але давайте відійдемо від статистики і подивимося на повсякденні реалії очима його корінних мешканців, адже лише погляд зсередини здатний дати повне уявлення про місце.

 

Дозвілля

 

Жителі Осло цінують особистий час і воліють присвячувати його дому, сім'ї та спорту. Останнє - невід'ємна частина їхнього способу життя. Щонеділі професіонали і любителі різного віку катаються на лижах, відправляються в походи або ж просто бігають. На популярних маршрутах може бути так само людно, як і в центрі Осло. Дітей завжди беруть з собою: такі активності вважаються найкращою профілактикою хвороб і ключем до довголіття. До слова, навіть в теплий сезон багато для підтримки форми встають на спеціальні літні лижі.

По суботах ж натовпу норвежців наповнюють шопінг-моли, в особливу любов вони відчувають до меблевому центру IKEA, в якому ідеально, на їхню думку, співвідносяться дизайн, простота і ціни.

Ще одним варіантом на вихідні є розташовані в горах або на узбережжі hytta - аналог нашої дачі. А залишившись в місті, вони насолоджуються довгими пішими прогулянками і зустрічаються з друзями. Незважаючи на складні кліматичні умови, корінні жителі намагаються якомога більше бувати на свіжому повітрі. І навіть холодною весною або восени обирають літні тераси ресторанів, де інфрачервоні лампи дозволяють продовжити теплий сезон.

 

Родинні зв'язки

Вся Скандинавія славиться своєю рівноправністю статей, але Норвегія - особливо. Чи справді чоловіки тепер сидять в декреті, жінки повністю присвячують себе кар'єрі, а до дітей в школах звертаються в середньому роді? У цьому овіяному міфами питанні допоміг розібратися Жан-Ерік, корінний житель Осло і батько трьох дітей:

- У бізнесі більшість керівних посад, не дивлячись на емансипацію, все одно займають чоловіки. Але, у зв'язку з законодавчими нормами, жінок в останні роки стає все більше в політиці та в органах публічної влади. Та й в сім'ях ролі досі розподіляються досить традиційно, але за обопільною згодою дружина може виконувати будівельні роботи по дому, а чоловік протирати пил і готувати їжу. Кожна пара знаходить свій формат. Що стосується декретної відпустки, то основна його частина припадає на матір дитини, батька ж покладається взяти 2-3 місяці оплачуваної відпочинку ближче до кінця першого року. У разі розлучення обидва мають право проводити з дитиною однакову кількість часу. Тоді і виходить, що діти живуть «на два будинки»: тиждень з одним батьком, тиждень з іншим.

- Чи справді дитину легко можуть відібрати органи ювенальної юстиції за будь-яку помилку батьків? -  питання, яке останнім часом так активно обговорювалося нашими ЗМІ.

- Це відбувається дуже і дуже рідко, так само, як і всюди, напевно. Сама процедура досить серйозна і довга. Таке буває лише у випадках, якщо подальше перебування з батьками загрожує життю дитини, наприклад, в сім'ях наркоманів чи алкоголіків. І то, якщо вони регулярно б'ють його, позбавляють їжі і необхідного догляду. Через ляпасів і криків ніхто, природно, втручатися не стане. Але суспільство не схвалює грубих заходів, фізичні покарання у нас не прийнято.

- А яких методів ви дотримуєтеся в плані виховання?

- Наше основне завдання як батьків - це не зробити вибір за дитину, а навчити його приймати правильні зважені рішення самому. Ми не зможемо весь час бути поруч і нести відповідальність, тому повинні дати йому належний рівень свободи для розвитку самостійного мислення, - говорить Жан-Ерік.

 

Ставлення до іноземців

Норвезький соціум відрізняється своєю закритістю для приїжджих. Це викликає складності і у встановленні дружніх контактів, і в кар'єрному просуванні. Своєю думкою з цього приводу поділився менеджер консалтингової компанії Dovre Group:

- Наше ставлення до іммігрантів можна висловити, на жаль, одним словом - ксенофобія. Особливо це стосується приїжджих з ісламських країн. Проводилися дослідження, які показали, що іноземне ім'я кандидата в резюме робить його набагато менш привабливим в очах роботодавця і знижує шанси бути запрошеним на співбесіду.

Однак норвежці все ж вживаю заходів по адаптації новоприбулих, наприклад, існують безкоштовні курси норвезької мови, знання якої критично для отримання будь-якої посади, крім найпростіших будівельних спеціальностей. Найлегше соціалізуватися виходить у представників інших європейських країн.

 

Особисті фінанси

Середня зарплата в Осло, згідно зі звітом офіційного статистичного агентства, становить 4500 євро на місяць. На цю суму можуть розраховувати недавні випускники хороших вузів, вибираючи першу роботу. Набравшись досвіду і просунувшись по кар'єрі, вони починають отримувати вже близько 6500 євро на місяць. Зарплата менше 3000 євро вважається дуже низькою.

Всі жителі обкладаються прибутковим податком за прогресивною системою, для деяких груп населення ставка досягає 40%. Він становить чверть від загального обсягу надходжень до бюджету. Сімейні пари отримують пільги, а більше всіх платять самотні громадяни без дітей.

Високі відрахування на користь держави є однією з причин повсюдної економії норвежців. Навіть столичні жителі практично байдужі до люксової одязі, вимикають опалення на ніч, а в ресторанах забирають з собою залишки страв. Значні покупки типовий резидент Осло воліє робити в кредит. У випадку з нерухомістю банки покривають до 80% вартості, а період повернення може досягати 25 років. Процентні виплати, як правило, дуже низькі. Наприклад, одні з кращих умов пропонує Danske Bank: ставку 2,34% на перші три роки і 3,37% на наступні 10 років.

 

Нерухомість

Вартість квадратного метра в Осло становить, в середньому, 6100 євро, але може бути і вище для невеликих квартир. Найдешевші варіанти житла починаються від 200 000 євро. На апартаменти в одному з елітних районів необхідно виділити, як мінімум, мільйон євро, а простору віллу можна придбати вже від двох мільйонів. Найбільш люксовими районами Осло вважаються Frogner в його центральній частині і Holmenkollen в північній, а також деякі вулиці Bygdøy і Skøyen на заході міста. Багато також вважають за краще жити за межами міста, де всього в годині їзди від центру можна знайти будинок в мальовничому селі від 300 000 євро.

Сама неблагополучна в плані кримінальної обстановки - східна частина міста, особливо по близькості з головним залізничним вокзалом. Там зосереджена основна частина біженців, іммігрантів з країн третього світу і просто громадян з низьким рівнем доходу. В цілому ж, на думку місцевих, Осло настільки безпечний, що вхідні двері годі й замикати на ключ.

 

Образование

Школьное и университетское образование бесплатно для резидентов. Зачисленным студентам легко дают кредиты с пониженными ставками для покрытия расходов во время обучения. Но даже при таких, казалось бы, благоприятных условиях многие стремятся учиться за границей. Секретами этого явления поделилась Кая Восс, жительница Осло и выпускница Эдинбургского университета:

– Норвежское образование, откровенно говоря, не самое лучшее и слишком ориентировано на внутренний рынок. Поэтому мы и уезжаем в другие страны за классической программой, чтобы получить более широкий взгляд на мир и международный опыт стажировок. Наиболее ценятся учебные заведения Англии, Германии, Швейцарии. Такие специалисты, по возвращении в Осло, получают огромное конкурентное преимущество перед сверстниками.

Медицина

Норвезька медична система повністю безкоштовна для дітей і лише частково для дорослих. Ліки та лікарські консультації кожен оплачує самостійно. Витрати ж на дорогі операції покриваються державою. Якщо громадянин витрачає 300 євро на певні види медичних послуг, то решту року він може продовжувати користуватися ними безкоштовно. До цього переліку не входить стоматологія, косметична хірургія і лазерна корекція зору. Оскільки ціни на ці операції високі навіть для норвежців, вони вважають за краще робити їх в інших країнах.

Турбота про навколишнє середовище

Однією з головних рис Осло і околиць є архітектура, органічно з'єднує природу і цивілізацію. Екологічність проектів - найбільш важливий аспект при узгодженні планів будівництва. Для громадських будівель беруть тільки екологічно чисті матеріали, а їх конструкції відповідають високим стандартам енергоефективності.

Особлива увага приділяється сортування сміття і переробки відходів. Норвежці відповідально підходять до цього питання, і легко можуть поскаржитися на сусідів, якщо ті використовують сміттєві контейнери не за призначенням. Більш того, зараз йдуть розробки біопалива з стічних вод і сировини харчового походження.

Норвегія запустила перші в світі пороми, які повністю функціонують на батарейках. Як джерела електроенергії використовуються водоспади, а більшість місцевих вже перейшло на малолітражні автомобілі і електрокари.

 

Гастрономія

У повсякденній норвезької кухні залишилося дуже мало традиційного, вона поєднує в собі кулінарні особливості різних країн. Місцеві обожнюють піцу і пасту, по п'ятницях не відмовляться поласувати іспанським taco в честь завершення робочого тижня, а на вихідних - висококалорійними віденськими ковбасками з кетчупом і гірчицею, загорнутими в картопляні млинці lompe. Втім, цей же варіант популярний і по буднях, але з м'ясом курки, що робить його більш корисним по норвезьким мірками. У свята на столах часто можна зустріти бакалау - португальське блюдо з в'яленої тріски, вимоченої в воді.

Головним гастрономічним трендом Осло є споживання еко-продуктів. А водопровідна вода вважається однією з найчистіших у світі.

Серед всіх морепродуктів, якими так славиться Норвегія, першість займає фермерський лосось. Він настільки корисний і дешевий, що будь-які верстви населення можуть собі дозволити його щоденне вживання. Для домашніх сніданків і обідів норвежці вважають за краще максимально прості в приготуванні страви. Наприклад, популярні звичайні шматочки хліба з "pålegg" зверху, що представляє собою різного роду начинки, будь то м'ясо, сир, салатні листя або джем.

 

А яке місто є для Вас НАЙКРАЩИМ?

 

Джерело: http://forbes.net.ua/

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.