8 березня чи День матері: як рівняни ставляться до зміни свят?

Замість Діда Мороза - Святий Миколай, змінити святкування Різдва з січня на грудень, а 8 березня -  замінить день матері? Такі перспективи чекають українців. Зміна стереотипних підходів до святкувань чи зменшення кількості свят? Як рівняни ставляться до таких “святкових реформ” - дізнавався сайт “ВСЕ”.

 

З чого все почалося?

Революція Гідності та війна Росії проти України внесли свої корективи у наше життя. Так, всю радянську спадщину в Україні вирішили декомунізувати. Зміна назв вулиць і відмова від пам'ятників радянських часів підпали під реформу першими. Нині слідів радянських назв у містах України не залишилося. Тим часом “боротьба” з памятниками радянським “вождям і героям” продовжується. Більшість українців таку ініціативу підтримують.

Наступним “під роздачу” потрапив Дід Мороз. У 2016 році вперше цього персонажа замінили в українських дитсадках на Святого Миколая, Новий рік та інших казкових героїв.

І якщо в 2016 Різдво українці ще зустрічали за “старим стилем” 7 січня, то вже в цьому році його святкування можуть перенести на 25 грудня. Принаймні такі перспективи нині обговорюються. Священики таку позицію підтримують, мовляв, правильно спочатку вийти з передріздвяного посту, а вже потім зустрічати Новий рік.

Та на цьому “святкові реформи” в Україні не завершаться. Цьогоріч, можливо, відмовляться від вже звичного міжнародного жіночого дня - 8 березня. Натомість пропонують святкувати у травні День матері. Нині дискусії щодо цього ще тривають і на процес можливо вплинути - висловити свою позицію чи подати пропозицію можна на сайті memory.gov.ua

Інфографіка Інституту національної пам'яті - натисніть для збільшення

Як рівняни ставляться до таких перспектив?

 Викладач Сергій Штурхецький: “День повинен бути, історично він припадає на 8 березня”

- Так багато накрутилося зайвого навколо дати 8 Березня, що тепер важко й розібратися. Цей день не пов'язаний з комуністичними символами. Хіба що зв'язок є в тому, що комуністи вихолостили День боротьби за права жінок, перетворивши його в якесь незрозуміле "свято Весни". Один день в році, згідно з радянськими святцями, треба було догоджати жінкам. Що робити всі інші дні в році - не повідомлялося. Тому я проти підміни понять. Жінки у нас і досі зустрічаються з дискримінацією, і якщо це не так, то покажіть мені хоча б одну жінку-олігархиню.

День повинен бути, історично він припадає на 8 березня. Нічого не змінимо. Стосовно того, чи має бути це вихідний чи ні, то хто хоче працювати, той працюватиме і в цей день. Ну, а хто годується з бюджету - хай відпочине ще один день. Від того, що один день чиновники не братимуть хабарів - нікому погано не буде.

 Актриса Ніна Ніколаєва: "Наші політики трохи не тим займаються..."

- Стосовно перемін свят, мені здається, наші політики трохи не тим займаються. Думаю, є чимало важливіших питань, які варто було б вирішувати, а не дискусувати про те, на яке число тепер призначать день Жінки? Був день в році, коли їй хоч раз офіційно приділяли увагу - хай буде побільше свят у нашому житті. Я не заглиблююсь в те, хто і заради чого започаткував це свято, здається цей день уже давно набув зовсім іншого значення!

 

 Керівник дискусійного клубу RivneOpenSpase Володимир Гребьонкін: "Уже давно треба було переглянути календар святкових днів"

- Уже давно треба було переглянути календар святкових днів. Наразі, найсприятливіша для цього ситуація - події на Майдані, нинішня війна змусили нас по-іншому дивитися на багато речей. Українці змінилися - чи, радше, почали змінюватися. Маємо витискати із себе старі формації - нині настав час і для таких, як "23лютого" або "старийновийрік". Зараз чудове вікно можливостей, щоб глибоко копнути. Наприклад, я вітаю ідею про святкування Різдва 25 грудня. Це допоможе нам входити в світовий контекст на рівні підсвідомості. А з іншого боку - той, хто хоч раз дотримувався різдвяного посту, знає як важко протриматися ще тиждень. І думаю, що можемо скласти новий календар свят і без заміни одних свят іншими. Я проти цього, хоча, як політконсультант, розумію для чого це робиться. Бо, судячи по медіасрачу, який здійнявся в Інтернет і соц.мережах більшість не готові до змін передусім у своїй свідомості. Я ознайомився із проектом календаря Інституту національної пам'яті - є речі, які мені там не подобається. Не розумію навіщо робити вихідними Шевченківський день або День Конституції, яка у нас не виконується? І в ньому забагато відзначення сумних дат - ми знову заганяємо себе у кут жалю-печалі, ще більше надягаємо на себе комплекс меншовартості... Де, блін, відзначення перемоги у битві під Оршею?! Разом із тим, дякую Вятровичу, що взяв на себе відповідальність і розпочав цю потрібну дискусію щодо свят.

 Речник патрульної поліції Оксана Юрченко: "Вважаю було б логічно усіляко пропагувати та відзначати на усіх рівнях день Матері"

-  До відмини 8 Березня ставлюсь стримано. Ніколи не відзначала це свято, але якщо є люди яким це до вподоби, то не відчуваю морального права нав'язувути свою думку. Якщо свято таки відмінять, вважаю було б логічно усіляко пропагувати та відзначати на усіх рівнях день Матері.

 

 Фотохудожник Олександр Харват: "Не потрібно рубати все"

- Я би не відміняв свято 8 березня. Це класне свято весни для усіх жінок, яке має лише позитивний настрій і не має ніякого відношення до пост радянських свят. Не потрібно рубати все. Тим паче, що це свято стало всенародним, а його відміна ще більше сприяє дестабілізації й так скрутного становища в нашій державі. Це просто відволікання уваги народу від існуючих проблем. Нехай люди ще й про це поговорять, посперечаються по цьому питанню, аби менше говорили про війну, тарифи, низькі зарплати. Давайте, залишимо нашим жінкам єдине їхнє свято, в день якого кожен чоловік обовязково чимось їх порадує. Що у цьому поганого?

Коментарі

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.