Що потрібно знати про дитячій зір? - секрети розкриває рівненський офтальмолог Наталія Мержиєвська

Медики стверджують: здоров'я очей і гострота зору закладаються в дитини ще в період внутрішньоутробного розвитку. Потім має значення все - пологи, перший рік життя, розвиток, харчування... А найголовніше - це увага батьків до дитячого здоров'я!

 

 

 

Яким чином у людини розвивається зір з моменту народження? Чи може у новонародженої дитини бути 100% зір?

Взагалі функції зору у кожної людини починають формуватися тільки з моменту народження, тому що процес пов’язаний із світловою стимуляцією внутрішньої оболонки ока, яка називається – сітківка.  Тому, логічно, людина не може народитися із 100% якісним зором.

Судити про зорові функції дитини ми можемо по руховим реакціям, які називаються світловідчуття та світлосприйняття новонародженої дитини. Це такі реакції, як:

-зажмурювання повік;

-рухи очних яблук;

-поворот голови у напрямку світла та запрокидування голови до світла.

Розвиток зору у людини триває протягом 7 років життя. Називається цей процес рефрактогенез. Наше око – це складна оптична система. Будова цієї оптичної системи змінюється і удосконалюється формуючи зорові функції поступово протягом 7 років. Мінімальна гострота зору:

-в 1 рік – 10%;

-в 3 роки – 50%;

-в 5 років 80 %;

-в 7 років – якісний 100% зір.

Якісний 100% зір з 7 років в людини має бути на різні відстані. Людське око не працює тільки на даль. 

Процес рефрактогенезу на протязі 7 років пов’язаний з ростом очного яблука. Очне яблуко у дитини при народженні має довжину 1.5 см, око дорослої людини має довжину в середньому 2.4 см. Тобто людське око виростає на цілий сантиметр, формуючи зорові функції.

 

Коли дитина починає розрізняти людей?

В місяць дитина проявляє ознаки слідкування за обличчям мами.  В 2-3 місяці у дитини з’являється чітка реакція слідкування за предметами на відстані 50-60 см. В 1 рік дитина повинна бачити на даль чітко по мінімуму 10 %.

 

В який період дитина починає розрізняти кольори?

Чітке кольоровідчуття з’являється приблизно у віці першого року життя.

Сітківка – це оболонка, яка містить світлосприймаючі елементи, так звані, палочки та колбочки. Центральний зір у людини забезпечується центральною ямкою сітківки, яка в основному представлена нейроепітелієм – колбочками. Вони відповідають за центральну гостроту зору та за кольоровий зір.

Переферичний зір (наше поле зору) представлений так званими паличками. Вони відповідають за периферичний та сутінковий зір.

Повністю формування сітківки закінчується до кінця першого року життя. Тому кольоровідчуття і периферичний зір у дитини першого року життя уже чітко і повністю сформовані. В середньому після року дитина повинна чітко розрізняти весь спектр кольорів.

 

Порадьте батькам, в якому випадку необхідно звертатися до офтальмолога!?

Огляд офтальмологом новонародженої дитини обов’язково має відбутися в перших 6 місяців життя. Середньостатистичний вік 3-4 місяці, коли дитину можна адекватно і якісно оглянути на предмет того, як сформовано анатомічно і функціонально око внутрішньоутробно. Подивитися, так звану, будову очної системи при народженні і спрогнозувати правильність розвитку зорових функцій.

Огляд ще обов’язковий тому, що бувають вроджені вади розвитку сітківки, центральної зони і диску зорового нерва, так звані колобоми. Коли апріорі зорові функції не можуть формуватися взагалі. А батьки в свою чергу на передньому відрізку оканіяких змін не помічають. І трапляються випадки, коли дитина не ходить в дитячий садок, потреби звертатися до окуліста батьки не бачать. А під час проходження профогляду до школи у батьків шок, що їх дитина виявляється сліпою на одне око.

 

Як батьки можуть самостійно визначити, що у дитини проблеми з зором? Чи може дитина зрозуміти це самостійно?

Дитина в дошкільному віці не розуміє наскільки неякісно вона бачить. Кількість зору дитина починає розуміти з більш інтелектуального періоду розвитку.

Ознаки поганого зору, можливо побачити по дитині у вигляді: примружування, приглядання, намагання ближче підійти до телевізора, нахилитися при малюванні чи вирізанні. Дитина може проявляти ознаки дискомфорту ззовні, на які батьки можуть звернути увагу. Хоча в багатьох випадках дитина не проявляє ніяких ознак, а в цей час в неї не правильно формуються зорові функції.

Тому перший огляд дитини на предмет того чи правильно сформована зорова система має бути в оптимальний період  3-4 місяців життя. В подальшому, так як рефрактогенез триває на протязі 7 років і правильність цього процесу може визначити тільки лікар офтальмолог, дитину дошкільного віку окуліст має оглядати мінімум 1 раз на рік профілактично при відсутності скарг.

З 6-7 річного віку активно починає працювати процес, який забезпечує якісний 100% зір на різні дистанції, швидку перебудову органу зору – акомодацію. Отже у здорового покоління цей процес запрограмований приблизно на 45-річний вік. На жаль, кожне наступне покоління народжується зі значно слабшим, так званим резервом акомодації. І швидке його використання у сучасного покоління призводить до формування хворобливої будови ока, яка називається короткозорість. Вона пов’язана не тільки з впливом сучасних технологій, а і з тим, що зорова система уже запрограмована на мінімальні зорові загрузки, тому дитина шкільного віку для попередження цього недугу профілактично повинна оглядатися 2 рази на рік.

 

Чи правда, що недоношені діти більш схильні до розвитку короткозорості?

 Існує така проблема новонароджених діток, яка називається ретинопатія недоношених. Сучасні технології дозволяють виходжувати дітей, які народилися занадто рано, з низькою масою тіла та перебувають у реанімаційних відділеннях та знаходяться на кисневій підтримці. Таки діти, завдяки впливу високопроцентного кисню для підтримки їх життєдіяльності, мають неправильний патологічний розвиток судин сітківки, що призводить до грубих порушень оптичних середовищ і відшарування сітківки, тобто коли взагалі неможливе формування зору. Це органічне ураження зорового аналізатора, яке називається ретинопатія сітківки. Таких дітей окулісти оглядають в стаціонарі кожен тиждень. Потім мамам наголошується, що така дитина, коли все нормально, після виписки зі стаціонару повинна оглядатися на протязі 3 місяців кожні 2 тижні. Практика показує, що такі дітки з настанням активних зорових навантажень більш схильні до розвитку короткозорості.

Однозначно дитина шкільного віку привідсутності мінімальних проявів з боку органу зору повинна спостерігатися у лікаря офтальмолога обов’язково. Зір, на жаль, легко втратити, а повернути його потім практично не можливо.

 

Чи правда, що якщо хтось з батьків страждає на короткозорість, то це обов’язково передасться дитині?

 

Короткозорість – є проблемою сучасного покоління. Спадковий фактор не є пріоритетним, проте схильність до цієї проблеми може проявитися. Найчастіше причиною є саме акомодаційний механізм, який в свою чергу може бути і спадковим. Дитина не народжується з короткозорістю. Але є вроджена короткозорість,як важка хвороба, яка уже при народженні негативно проявляє себе. Вона супроводжується змінами на очному дні, яка називається дегенерація сітківки. І навіть корекція за допомогою окулярів і контактних лінз не дозволяє бачити нормально. У наш час, як правило, все ж таки у короткозорих батьків – короткозорі діти.

 

Чи правда, що до 2-х років дітям не можна дивитися телевізор?

Правда. Основним моментом у правильному формуванні зорових функцій є режим зорового навантаження. За останній рік масово звертаються батьки з дітками 3-5 років, коли зір не сформований, а у дітей вже короткозорість. Режим зорового навантаження являється пріоритетним у формуванні зору і попередженні короткозорості. Дитина до 2-ох років і по своїм інтелектуальним здібностям не повинна дивитися телевізор. З дитиною необхідно спілкуватися, розвивати увагу. У дитини в цьому віці максимальний зір 10 %, а телевізор потрібно дивитися на відстані 2,5 метрів, і їй доводиться напружувати зорову систему.

З 2 до 5 років – максимальний час перегляду 20-30 хвилин;

Після 5 років – не більше 30 хв. на день;

Молодша школа – максимально 45 хв. на день.

А також дитина до 7 років взагалі не повинна працювати за комп’ютером. Сучасні технології допомагають отримувати інформацію, але у всьому має бути міра.

Офтальмологічний центр Наталії Мержиєвської знаходиться за адресою: вулиця Мірющенка, 31.

Прийом лікаря: з 15 до 18 години

Попередній запис за телефоном: (097) 343-63-14.

Більше інформації Ви знайдете на сайті за посиланням ТУТ.

на правах реклами

Коментарі

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.