Хто врятує Клеванський замок?

Убагатьох селах, містечка, містах України є багато цікавих архітектурних пам`яток, які захоплюють своєю історію, допомагають людям стати глибше обізнаними в українській культурі та показують нам, як жили наші пращури. Є одне «але». Сьогодні ми забуваємо берегти свою культуру. Яскравим прикладом цього є замок Чарторийських  XV століття, який знаходиться у містечку Клевань.

Це  одна із найстаріших пам`яток архітектури Рівненщини, яка спорожніла  в 1988 році. З початком Незалежної України, коли змінилася влада, про неї забули. Він став притулком для бездомних. На початку 2000-х років там сталася пожежа.

У місцевій газеті писали, що під час Незалежної України протягом кількох років замок Чарторийських орендував один із клеванськихпідприємеців. На запитання, чим саме він там займався,тодішній  заступник клеванського селищного голови Борис Ющук відповісти не зміг. Втім, розповів він, саме в той період почався поступовий занепад цієї історичної будівлі. Коли підприємець від оренди замку відмовився, він виявився взагалі нікому не потрібним. Там порозбивали вікна, покрали брами, почали розбирати жерстяний дах.

У 2005 році добивався коштів, щоб реставрувати Клеванський замок, депутат обласної ради Михайло Вервега. Він очікував реакції облдержадміністрації і висловлював впевненість у тому, що при тодішньому міністрі культури це питання вдасться зрушити з місця. Влада тоді й не дуже зреагувала.

Вжити заходів щодо порятунку замку у 2008 році  доручив екс- президент  України Віктор Ющенко керівництву краю. В той час він перебував з візитом на Рівненщині. По дорозі з Рівного на Луцьк здійснив незаплановану зупинку поблизу Клеванського замку та відвідав його. Про це повідомляв тодішній голова Рівненської ОДА Віктор Матчук на одному з місцевих телеканалів.

Після того місцеві архітектори розробили пропозиції щодо збереження замку, проте, як були  переконані посадовці, реставрувати його можливо лише залучивши інвестиційні кошти. Тож, як сказав Віктор Матчук: «Влада шукатиме інвесторів.»

Згодом після приїзду екс-президента Віктора Ющенка підтримкою замку займалася громадська організація «Щит». Волонтери подавали різні запити для того, щоб всетаки замок реставрували. Через деякий час від заступника голови облдержадміністрації Олега Туркановаприйшов лист в якому повідомлялося: «…У зв`язку з тим, що наша організація до Клеванського замку взагалі ніякого відношення немає і ви таким чином є сторонніми особами. Вам забороняється перебувати на території цієї історічної пам`ятки...».

За документами будівля «законсервована», але в замок ходить хто хоче і робить що хоче. Коми ми створювали відео «Врятуймо пам`яткуархітектури», яке можнапобачити в Ютубі, в замок прийшлимародери по цеглу.

Сьогодні Клевань привабливий для туристів завдяки «Тунелю кохання», який відомий у всьому світі. За версією AgroPortalмістечко отримало звання «Найнеймовірнішого селища України 2016». Завдяки перемозі у конкурсі до пам`яток архітектури Клеваня прикувалася увага місцевих та всеукраїнських ЗМІ. У містечко з кожним днем приїжджає все більше і більше туристів.

Сьогодні, 29 листопада, в Клеванському будинку культури відбулося виїздне засідання координаційної ради з питань охорони культурної спадщини Рівненської області під головуванням заступника голови облдержадміністрації Світлана Богатирчук-Кривко.

Керівник отримала лист – відповідь з Міністерства культури щодо цього питання. Було зроблено висновок, що фінансування з державного бюджету на відновлення Клеванського замку не буде.

Голова селищної ради Дмитро Жовтянський повідомив: «…Ми хочемо віддати замок в оренду. В нашому містечку є підприємець, який готовий взятися за реставрацію Клеванського замку…».

В результаті обговорень даного питання ще не вирішено долю замку, але будуть готуватися документи, щоб передати його на баланс містечка. На наступне засідання даний підприємець має підготувати план реставрації та кошторис. Також буде прийнято до уваги інші пропозиції, оскільки щодо проблеми цієї пам’ятки архітектури зверталася з організації «Пласт» та директор культурно – археологічного центру «Пересопниця» Микола Федоришин.

Після засідання учасники обговорення  відвідали та перевірили стан Клеванського замку та костелу  Благовіщення.

Анастасія Хазова

Ключові слова: 

Коментарі

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.