У пошуках палацу: в центрі Рівного археологи знайшли старожитності

Підземелля, які можуть виявитися частиною колись розкішної резиденції князів, фрагменти посуду, яким користувалися у 16 столітті, кахлі, якими було модно прикрашати печі 5 століть тому. На такі знахідки натрапили археологи у центрі Рівного.

Нагадаємо, в місті  втілюють  проект із пошуку залишків палацу князів Любомирських.  Вони були останніми володарями Рівного. У першій половині 18 століття князь Станіслав перебудував залишки середньовічного замку в палац. Він був оточений скульптурами, підвісними мостами, брамами.  Про розкішні бали, які там влаштовували, ходили легенди.

Потім маєток почав занепадати. Свого часу його передали гімназії. Пізніше одна з міських громадських організацій спробувала реставрувати палац. Під час Першої світової війни там був госпіталь. Згодом приміщення пристосували під навчання гімназистів. Однак у палаці продовжувало вирувати культурне життя – там влаштовували вистави, музичні вечори, виставки, міські бали. Крім того, це було і романтичне місце – закохані часто призначали побачення саме біля палацу. А потім там трапилася пожежа.  Остаточно палац знищили за радянської влади. За наказом міського керівництва, його підірвали. Частину залишків вивезли на смітники, а вцілілу цеглу населення розібрало на господарські потреби, розповідають краєзнавці.

На місці, де стояв палац, археологи раніше не працювали. Тож мусили провести експертизу території. Тим часом результати досліджень обнадійливі, кажуть науковці.

- Впевненості що від палацу щось залишилося після того, як його зруйнували, не було. Але під час проведення археологічної експертизи ми натрапили на перспективні знахідки. Зокрема, розкрили  фундамент давньої будівлі. Чи це  залишки саме резиденції князів Любомирських, можна буде сказати після подальших досліджень. Ми маємо розкрити більшу площу. Також  виявили цеглу, яку випалювали в 17-18 столітті. Саме з неї міг бути побудований палац, - пояснює археолог Богдан Прищепа.

-  Крім того, є знахідки більш раннього періоду. Це, зокрема, фрагменти посуду, яким користувалися у 16 столітті, у добу князів Острозьких. А ще ми виявили кахлі. Для мене, як археолога, вони дуже цікаві. Справа в тому, що в той час було модно обкладати ними печі. Але кахлі робили не пласкі, а об’ємні - у вигляді коробки . Поверхня ж була орнаментована. А ще під час цих розкопок ми натрапили на поселення первісної доби, - продовжує археолог.

Тим часом продовжити розкопки на місці, де був палац Любомирських, планують вже у червні.

 

Коментарі

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.