Карусель історії: Як у Рівне прийшли перші атракціони

Вічно юний “Півник”, незабутня “пательня”, “Чортове колесо”, човники, парашутна вежа, тир-автобус, планетарій... Багато з цих атракціонів, що розважали рівнян у міському парку імені Шевченка, давно залишилися лише в пам'яті старожилів та на старих світлинах. Літо - пора відпочинку і розваг. У міському парку імені Шевченка нині яблуку ніде впасти від сучасних різноманітних атракціонів. А ще якихось 50-60 років тому про такі розваги рівненські дітлахи навіть не мріяли. Хоча й досі у парку працюють деякі раритети, з якими виросло не одне покоління мешканців міста.

З перших днів заснування Рівненського парку імені Шевченка у ньому можна було знайти повний комплекс розваг для відпочинку, звісно, характерний для того чи іншого часу. Наприклад, у передвоєнні роки тотальної військової підготовки жоден парк СРСР не обходився без парашутної вежі та стрілецького тиру. У повоєнні роки, коли культура була частиною партійної ідеології, - без газетних вітрин. Але були в Рівненському парку більш приземлені розваги, які назавжди залишилися у серці багатьох поколінь рівнян — танцмайданчик “пательня”, карусель “Півник”, зал ігрових автоматів, човники...

Парашутна вежа як символ дорослості

Одразу після створення у 1939 році на базі колишнього маєтку князів Любомирських на “Гірці” міського парку чиновники рапортували про налагодження там роботи містечка атракціонів. Це нині, вчитуючись у архівні документи, можна зрозуміти, що більшість тодішніх парківських гойдалок і каруселей дісталися місту ще з часів Великих Торгів Волинських, які проходили у 30-ті роки на території князівського маєтку. Однак тоді про це воліли не згадувати. Адже за версією “совєтів” польська влада за визначенням нічого доброго для рівнян зробити не могла.  

Парашутна вежа довоєнного зразка (з польського архіву, кінець 30-х років)

Перше містечко атракціонів у парку було приблизно там, де нині тенісні корти і футбольне поле поруч з рестораном “Ліон”. Нова влада перейменувала його з “Веселого містечка”, зведеного за часів Волинських Торгів на “Нове містечко”. Там же, на теперішньому футбольному полі, у 1940 році до відзначення Дня фізкультурника звели нову вежу для стрибків з парашутом — стара, яка діяла за часів Волинських Торгів, стала аварійною. З цим першим парківським дорослим атракціоном, який, на жаль, не дожив до наших днів, пов'язані цікаві спогади багатьох рівнян поважного віку.

Вид на місто з парашутної вежі, 1954 рік; внизу - кінотеатр ім.Шевченка, зліва видно частину старої "пательні"

Як згадує Ігор Олександрович Окопний, у 50-і роки випускники міських шкіл після випускного вечора ходили зустрічати схід сонця саме до парку імені Шевченка й обов'язково піднімалися на самий вершечок вежі. А найсміливіші стрибали з парашутом, у такий спосіб “вступаючи” у доросле життя.

Гойдалки човники у старому містечку атракціонів, на задньому плані видно парашутну вежу, 50-ті роки

Пан Окопний пригадує кумедну історію, що трапилася з його майбутньою дружиною. Дівчина вирішила стрибнути з парашутом, але, оскільки була надто тендітної статури, ніяк не могла приземлитися самостійно. Відтак, її, завислу у повітрі, довелося приземляти за допомогою спеціальних канатів. Вежу було демонтовано на початку 60-х років минулого століття під час реконструкції парку. Тоді ж містечко атракціонів переїхало на те місце, де воно знаходиться нині — парк розширив межі.

"Півник" - почесний рівненський "пенсіонер"

Нині в парку зі старих атракціонів зосталися одиниці. Серед них заслужений старожил і незмінний упродовж багатьох десятиліть трудар на ниві дитячих радощів — карусель “Півник”. За документами, що є в архіві парку, датою його “народження” вважається 1963 рік. Однак в документах міської ради, що зберігаютьсяу міському архіві, “Півник” згадується ще з 1949 року. Зрештою, як би там не було, а вік поважний. Не одне покоління рівнян виросло на ньому, а він ще й досі в строю й продовжує невтомно трудитися. Цей місцевий раритет по праву заслуговує на найвищі й почесні нагороди за вірну службу підростаючому поколінню рівнян, а отже й місту в цілому.

Карусель "Півник", 80-ті роки ХХ століття.

Із найстаріших парківських атракціонів донині працюють човники, ланцюжкова карусель. Ще один старожил - “Ракетоплан” пішов на заслужений спочинок трохи більше як півтора роки тому. 

Перше колесо огляду

У середині 60-х у парку з'явився супер-атракціон (за тодіщніми мірками) — колесо огляду, яке рівняни й досі називають “чортовим колесом”. Стояло воно на тому ж місці, що й нинішнє, але було менших розмірів. Нове — вище й з більш зручними кабінками — встановили в парку у 1982 році під час підготоваки до 700-річчя Рівного.

Ресторан під пальмою і “пательня”

Із розваг на початку 60-х на території парку діяли планетарій (розташовувався там, де нині тенісні корти поруч з рестораном “Ліон”; його дерев'яне приміщення розібрали на дошки у кінці 80-х), стрілецький тир (до кінці 70-х розміщувався у старому автобусі на місці “Ліону”), кімната сміху (була на першому поверсі адмінприміщення парку), танцювальний майданчик, літні театр та ресторан.

Перша "пательня" (на задньому плані видно парашутну вежу), 50-ті роки

До речі, щодо останнього, то це також був гідний пам'яті об'єкт парку. У рівнян покоління 50-60-х років цей заклад громадського харчування був одним з улюблених місць відпочинку у літню спеку. Ресторан розташовувався зліва вгору по алеї, що йде від тепер уже колишньої більярдної зали в адмінприміщенні парку в напрямку тенісних кортів. Донедавна там були ще залишки сходів, що вели до входу в ресторан.

Танцмайданчик "пательня" (той, що згорів), поч. 60-х років. Фото з сайту міського голови Володимира Хомка

Це була дерев'яна споруда круглої форми, у центрі якої у величезній діжці росла височенна пальма. Вершечок її упирався у круглий отвір у даху ресторану. По колу розміщувалися столики для відвідувачів. Стіни з переплетених дерев'яних тонких брусочків нагадували мереживне плетіння. У тому літньому ресторані, згадують старожили міста, продавали на вагу дуже смачне рожевого кольору фруктове морозиво. Однієї ночі, на початку 70-х років ресторан тихо зник. Його знесли як такий, що “не відповідав вимогам сучасної архітектури”.

Атракціон 50-60-х роках "Сатурн"

Розповідаючи про парківські розваги давно минулих років, не можна оминути ще один легендарний об'єкт, який довгі роки був своєрідною неофіційною візитівкою не лише парку, а й міста — танцювальний майданчик, в народі названий “пательнею”. На жаль нині від нього залишилися тільки незабутні спогади та порожнє місце, на якому облаштували кафе “Домінус”, а нині і його немає. Через загадкові обставини дерев'яний танцмайданчик згорів влітку 1993-го.

Кімната сміху (там, де нині шашково-шаховий павільйон), 50-ті роки

Автор цих рядків, працюючи тоді в парку, була свідком тієї пожежі. Сталася вона у розпал робочого дня й неабияк приголомшила працівників парку. Хоча пожежники приїхали швидко, встигли лише на згарище, яке диміло ще кілька днів. Довго ще відвідувачі парку, проходячи повз колишній танцмайданчик, зупинялися, не вірячи власним очам — їхньої улюбленої “пательні” більше немає. Однак, виявляється “пательня” мала попередницю.

Кінотеатр ім.Шевченка у парку, кінець 50-х років. Фото з особистого архіву рівнянина Ігоря Окопного

Ще з 40-х років минулого століття відкритий танцмайданчик розміщувався за колишнім кінотеатром імені Шевченка, ближче до нинішнього ресторану “Ліон”. Щоправда, й кінотеатру уже десять років як немає, а на його місці бур'яни та самовільно облаштований заїзд до ресторану. Той перший танцмайданчик також був круглої форми, обнесений дерев'яним парканом з сіткою, без даху. Усередині розміщувалася невелика сцена “ракушка”. Там танцювальні вечори відбувалися у супроводі штатного парківського духового оркестру.

Старе містечко атракціонів за кінотеатром ім. Шевченка, кінець 40-х років, фото з особистого архіву директора парку Ткачука

Як не дивно, але і той, перший, танцмайданчик у народі також називали “пательнею”.  Танцювальні вечори були головною вечірньою розвагою, згадують старожили, і на першу “пательню”, і на її наступницю  кавалери ходили (у народі казали саме так: “Ходити на “пательню”) у білих сорочках і темних штанях, а дами — у туфлях на підборах і обов'язково у панчохах.

Дитячий майданчик у парку, кінець 40-х початок 50-х років

Причому, на танці ходили не підлітки, як пізніше, а дорослі чоловіки і жінки. Коли у 1965 році у парку збудували новий танцмайданчик (той, що згорів), стару “пательню” за кінотеатром розібрали. Чи буде колись у парку “пательня” №3, хтозна...  

Автобус-тир, там, де нині ресторан "Ліон"

Світлана Калько 

Коментарі

Щодо колеса огляду. Перше колесо огляду знаходилось, приблизно, на кордоні футбольного майданчика (в дальній від ДЮСШа частині) і парку Шевченка. Ця місцина знаходиться на підвищенні і тому невелике за діаметром колесо огляду (на 5 кабін) дозволяло щось "оглядати". Почало воно "крутитись" не з середини 60-х, а раніше, до 1959 року - це точно.

Даже следа от планетария не было в начале 80-х.
Пательня сгорела 2-го или 3-го мая.
А тиров было два: один там, где "Леон", второй - на том выезде, где кафе/бар/ресторан "Парк".

Ниніншє колесо огляду встановили у 1988 році - точно пам"ятаю! ))

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.