На Рівненщині мер міста грає на гітарі та збирає з підприємців гроші на дорогу

Міський голова міста Сарни Сергій Євтушок, наймолодший мер міста на Рівненщині. Він дещо не вписується в традиціне уявлення про чиновника. Грає на гітарі в музичному гурті, їздить на велосипеді і грає в теніс. Сам веде свій акаунт у "Фейсбуці". Часто говорить не підбираючи слів. Дружина Юлія, киянка, яку Сергій "переманив" зі столиці в Сарни. Тепер доповненням до сімейного бюджету, окрім мерської зарплати, є дохід від здачі в найм київської квартири дружини. Євтушок регулярний учасник різних навчальних і тренінгових програм для молодих політиків. Нещодавно за його ініціативи сесія міськради прийняла рішення у Сарнах, поряд з державним прапором вивішувати прапор Євросоюзу.

Інтерв'ю записане в день міста, у кабінеті міського голови в Сарнах. На самому початку розмови Сергій Євтушок запропонував відразу перейти на "ти".

 

- Доводилось якось чути цікаве порівняння стосовно вас. Мовляв більшість наших мерів «родом з совка, а в  Євтушка в голові вже щось зовсім інше, він вміє грати в політику по сучасних правилах». Твої амбіції вже виходять за межі міста Сарни?

- Однозначно. Я вже зараз, чесно кажучи, вже розумію як і що потрібно робити в місті. Зрозумів механізми, випрацював свої правила і вже хочеться більшої реалізації

- Як приклад твоїх амбіцій говорять про Дмитра Якимця. Людина близька до тебе, і який зараз активно розкручує своє ім’я і свій проект «Рівненський громадський контроль». Правда, що Дмитро Якимець, це ваша креатура на посаду міського голови Рівного?

- На рахунок Рівного у мене немає жодних амбіцій. Я з Дмитром у дуже хороших стосунках. Зараз йде злиття «Фронту змін» та «Батьківщини». Дмитро Якимець - мій товариш, але немає ніяких підстав говорити, що він патрон в моїй обоймі. Ми спілкуємось на рівних і я навіть не уявляю в який спосіб я б міг чи мав би протягувати його в мери Рівного.

Велодень у Рівному: Сергій Євтушок - другий ліворуч, Дмитро Якимець - третій праворуч

- У тебе є хороший досвід швидкої політичної кар’єри і я думаю є чим поділитись, навіть в плані досвіду.

- Можу допомогти Дімі, як другу. Просто звернення про допомогу ще не було. Мені було б приємно, якби Дмитро став міським головою Рівного, тут навіть мови немає. Коли прочитав твою статтю, то навіть подумав, що якби так сталось і це було б правдою, я б був би дуже задоволений.

Однак на сьогоднішній день я розумію, що таке виборча кампанія. І тим більше у Рівному... У Дмитра по переду має бути дуже багато громадської роботи, щоб рівненчани його сприйняли. У мене, для прикладу, коли я висувався в мери Сарн, стартовий рейтинг був більше двадцяти відсотків.

- Хто підштовхнув тебе до політики?

- До політики? (Задумується - авт) До політики – все ж таки, мабуть, Юлія Володимирівна. Ще в ті часи, коли я навіть не думав не гадав, що буду балотуватись кудись в депутати чи в мери.

- Зараз ситуація в «Батьківщині» неоднозначна. Є прихильники об’єднання «Батьківщини» і «Фронту змін, є – противники. Яке твоє ставлення до цих процесів?

- В ідеалі, сама модель злиття – правильна. А на рахунок амбіцій політичних лідерів – то це справа інша. Я розумію, що в тих хто приєднується, вливається в «Батьківщину» амбіцій багато, але тут питання чисельності армії, гвардії - членів партії в «Батьківщині» і «Фронті змін». Чи візьміть наприклад Народний рух України, я щось давно не чув про їхню якусь активну діяльність в Сарнах. Чи ПРП (Партія реформи і порядок – авт.): про Пинзеника чув, а про ПРП в Сарнах – не чув.

Але якщо хтось з’являється, то відразу претендує на якісь посади в партії, політраді, бюро. А це ж потім ці люди складають основу виборчого списку на майбутні вибори і зазвичай претендують в прохідну частину до рад всіх рівнів. Хіба так може бути? Хіба так справедливо по відношенню до тих членів партії, які роками в «Батьківщині»?

Давайте поро змірковуємо в абстрактній площині. Не може так бути, що приєднується партія в якій всього кілька реальних членів партії, в порівнянні з «Батьківщиною» де тисячі членів, і її керівник відразу претендує на гарантовано прохідне місце в списку. Але процес об’єднання має бути, це об’єктивна реальність.

Сергій Євтушок з дружиною Юлією, яка працює помічником у народного депутата Миколи Кучерука

- Чи не нагадують вам процеси, які зараз мають місце в «Батьківщині», ті процеси, які відбувались свого часу в «Нашій Україїні»?

- От я дивлюсь зараз на все те що відбувається зараз: багатопартійність, мається на увазі у фракції в парламенті і на той рівень дисципліни. Він значно нижчий, ніж був раніше в «Батьківщині». І тут, як і раніше в «Нашій Україні» пішли «тушки». Але тішить те, що «Батьківщина» пройшла, так би мовити, процес очищення. «Тушки» пішли, а залишились люди віддані і перевірені.

- Дехто з голів райрад, чи міських голів по всій Україні, які перемогли на виборах під брендом «Батьківщини» потім або вийшли з партії, або під різними приводами призупинили своє членство. Чому ти залишився?

- Я нікуди не виходив і не збираюсь. Бо навіть, якщо подивитись в закон, то суб’єктом висування кандидата – є партія. Немає само висуванців чи ще якихось інших варіантів. Мене обрали, як кандидата від «Батьківщини» - я ним і лишаюсь.

А так виглядає секретарка у приймальній міського голови Сарн

- Як складаються твої стосунки з виконавчою владою району та області, які здебільшого є представниками Партії регіонів?

- Як складаються… Ми тут собі працюємо і все. Я намагався кілька разів звернутись, але проблеми зараз у всіх. (На святкуванні дня міста Сарни не було присутньо жодного з керівників обласної державної адміністрацій – авт.) Проблеми з проплатами коштів через казначейство. Не вистачає коштів на ремонт доріг. Але… стараємось якось викручуватись.

От приведу приклад: відповідно до ЗУ «Про Держаний бюджет України» , ми отримали у 2011 році субвенцію з Держбюджету у розмірі 4 850 млн. грн. для реалізації проекту «Капітальний ремонт вулиці Широка» (центральна частина міста), але субвенція була направлена не для міста Сарни, а в облдержадміністрацію, і замовником відповідно було УКБ Рівненської ОДА. Провели в області тендер, визначили переможця (ТзОВ «Атланта-Захід»), який у подальшому виявився не благонадійним для сарненської громади. Графіки були зірвані, якість робіт низька, на що були складені нами дефектні акти та направлені до контролюючих органів області. Довелося прикласти багато зусиль щоби змінити підрядника, провести нову тендерну процедуру і визначити виконавця який буде реалізувати цей проект під контролем міської громади. Але цей процес супроводжувався і рішеннями депутатів сесій міської та районної рад.  

У гурті де мер Сарн грає на гітарі: соліст - голова райради, а музиканти - депутати та чиновники

- Сарни відносяться до «Чорнобильської зони» і у вас теж була проблема з харчуванням дітей в школах?

- Вона не була, вона є. Там же ж ціла історія з тендером, який виграла донецька фірма, а практично харчує райспоживспілка. Їм здається навіть грошей за це харчування не перерахували. Але на щастя це не наша юрисдикція, міська влада займається лише харчуванням в дошкільних навчальних закладах.

Але сама ситуація абсурдна, коли виграє тендер фірма, яка не має обладнання і устаткування, щоб реалізувати тендер. Все тут. Але вони отримують гроші, і вже за ці гроші, звичайно залишивши собі частину, наймає виконавця на місці. Навіщо це робиться? І така ситуація по всій країні.

- Кому прийшла в голову ідея підняти в Сарнах прапор Євросоюзу поряд з державним?

- Я випускник «Школи політичних студій», був у Стразбурзі, є учасником пленарних засідань «Літнього університету демократії». Там знайомився з тим, як працюють європейські інституції. Там, в колі випускників «Школи політичних студій» і народилась ідея підняття в Україні прапору Європи.

Але це лише перший крок. Прапор це лише символ, а далі потрібно працювати над впровадженням тут європейських стандартів і європейських політичних традицій. Дуже хочу щоби Україна швидше приєдналася до системи Європейських цінностей.

Випускники "Школи політичних студій". Сергій Євтушок у нижньому ряду, крайній з ліва

- Хто в міській раді був «за» а хто «проти» такої ініціативи?

- Всі хто були на тій сесії міськради – проголосували «за». Лише один утримався.

- І регіонали проголосували «за»?

- (Сміється – авт.) Якщо я точно пригадую ту сесію, то регіонали на неї просто не прийшли. У нас же тут, як у верховній раді: політичний прагматизм. Якщо якісь «стрьомні» питання, то виходять покурити чи взагалі не приходять. Це стосується не тільки депутатів від Партії регіонів.

Але повторюсь, це лише перший крок, за яким мають йти реальні дії, реформи, запровадження системи європейських цінностей. Я запровадив в Сарнах раду старійшин до якої входять поважні і впливові люди, до думки яких прислуховується громада. Тут обговорюються проблеми міста, бюджет, різні проекти. А же потім вони виносяться на сесію міської ради, також працює дитяча дорадча рада при міському голові, до складу якої входять найкращі учні - представники навчальних закладів міста.

- Коли не вистачає бюджетних грошей, на який бізнес-капітал опирається міський голова Сергій Євтушок?

- У мене тут є дуже хороші хлопці, підприємці, які готові допомогти. Чим можуть – допомагають.

- Чому вони допомагають? Який у них в цьому інтерес?

- (Задумується – авт.) Не знаю. Мабуть тому, що вони місцеві і патріоти свого міста. Коли щось треба зробити, я їх збираю і кажу, що треба зробити те то й те то. А вони кажуть чим можуть допомогти. От вулиця 17 вересня, там стоїть один завод, який не працює, другий завод, який стоїть. Дорога на цій вулиці геть розбита.

Збираю тих підприємців, чиї фірми і бази там розміщені і питаю: «Ви готові скинутись по 10-20 тисяч, щоб зробити нормальну дорогу? Ви самі будете контролювати куди йдуть гроші, самі будете розраховуватись з заводом…». І ту дорогу ми всі разом погодилися зробити.

Або день міста. Віктор Павлік мій друг і для нас від виставив самий який міг, мінімальний райдер. Запросили інших артистів, а це ж все гроші. І ці гроші в основному дали наші сарненські підприємці.

Після святкування дня міста Сарни з Віктором Павліком та підприємцями

- Ти активний користувач соцмереж. Наскільки я знаю, на відміну від багатьох політиків, свій «Фейсбук» ведеш сам. Часто тобі виборці пишуть на твою сторінку?

- Пишуть. (Сміється – авт.). Різне пишуть. Часто цікавляться, чому те чи інше у місті робиться так а не інакше.

- Що найважче  у тебе зараз в роботі?

- Олексію, ти не уявляєш, найскладніше починається кожного ранку, коли ти приходиш на роботу і розумієш, що людям треба платити, а казначейство грошей не проводить. Наприклад вивезення сміття. Я вже на всіх заправках винен за пальне, яким сміттєвози щоранку заправляються. І так роблю не я один.

Хоча дехто з колег, мерів інших міст, крутить пальцем біля скроні. Кажуть: «Заспокойся і розслабся. Бо ти потім не розрахуєшся, якщо грошей так і не буде». Але я так не вмію. Я мушу робити так, щоб підтримувати порядок у місті. А потім?… Потім розберемось.

- У тебе не було ситуацій, коли ти хотів покинути політику і посаду міського голови?

- Ні, не було. Я першого дня один раз подумав, над тим що робити далі, закатав рукава і почав працювати.

- А на наступні вибори підеш знову в мери?

- Організація політичної партії – є суб’єктом висування у кандидати на посаду міського голови, якщо партійний актив та керівництво партії підтримають мене та нададуть довіру - піду. Скоріш за все – піду. Це рішення остаточно буду приймати вже в 2015 році.

Коментарі

їбу і плачу від всіх коментів........ такого голови земля не бачила, а такого нардепа сарненщина точно не хоче бачити........

Люди про що ви говорите, думаю даного голову не оберуть на наступних виборах, гляньте що стало з Сарнами, нехай каже дружины, щоб виселяла квартирантів в Києві і шукала якусь роботу собі свому меру...

Та ні, це різні особи. І написано  в підписі правильно. 

прошу автора ,перш ніж публікувати статтю ,перевірити орфографію. я знайшов три помилки.а другий ліворуч і третій праворуч- це ж одна і та ж особа....

На багато чистіше,і вулиці заасвалтовані,а в Костополі найнижчі умови по безробіттю,оскільки дуже добре розвивається малий бізнес,а в Сарнах з цим мером стало ще гірше,оскільки мер займається політикою а не господарництвом

Що серйозно??? :-) В Березному і Костополі чистіше ніж в Сарнах? Ну ти гуморист. Я розумію, що партійна приналежність зобов'язує підтримувати своїх, але ж ну не до такої міри. Мав би вже совість...

Да "сейозно" попрацював,після приходу цього бютівця місто стало похоже на село із колгоспом "40 років без урожаю",Якби не райдержадміністрація Сарни при такому міському голові загнулось. Даний міський голова грає в політичні ігри -ваші -наші,Порівняти чистоту Березного,Костополя проти мусорозбіоника Сарн...

Те що Сарни зробили великий крок вперед з приходом команди Сергія ,видно навіть незрячому,коли переходить на світлофор біля "Смака".Багатьох проффесіоналів давить жаба,це також правда,завжди чуйний з людьми,прийме людину в будь яку годину.а головне-допоможе.Прошу одного,залишайся самим собою.Майбутнє України за такими як ти.

фраза "Збираю тих підприємців, чиї фірми і бази там розміщені і питаю: «Ви готові скинутись по 10-20 тисяч, щоб зробити нормальну дорогу? Ви самі будете контролювати куди йдуть гроші, самі будете розраховуватись з заводом…». І ту дорогу ми всі разом погодилися зробити.-
Так керувати кожен може,а слабо самому найти кошти для поповнення міського бюджету.

Ні, не родич. Принаймні - не близький. Якщо в нас прізвища однакові, то може якісь кількасот років тому наші предки були близькими родичами :-)

Сторінки

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.