Велосипедна родина з Рівненщини - майстри спорту і чемпіони світу

 

Часто буває так, що поряд з нами живуть собі звичайні люди, але не всі знають про їхню незвичайність. Видатні митці, винахідники і… спортсмени. Так у Дубному живе справжня спортивна династія, яка дала Україні майстрів спорту та чемпіонів світу.

 

Сучасна Україна на світовій арені чи не найбільш відома своїми спортивними досягненнями. Євро-2012 також привертає особливу увагу не лише до футболу зокрема, а й до спортивного життя нашого суспільства загалом. Окрім того, у різних освітньо-виховних, реабілітаційних та культурних програмах значна роль надається здоровому способу життя, підвищенню фізичної культури сучасної людини, що стало б запорукою здорової нації. Все означене актуалізує дослідження спортивного життя українців.

У цій статті розповімо про родину спортсменів, що проживає у місті Дубно, що на Рівненщині, а особливо, на найбільш знаменитому нашому земляку – Олегові Чужді. Родина Чуждів представлена кількома поколіннями любителів і професіоналів велоспорту. Зокрема, 12 вихованців Петра Чужди заслужили звання «Майстер спорту». Та найкращих результатів він добився від свої дітей. Усі діти двох братів і тренерів Миколи і Петра Чуждів повязали своє життя із спортом. Олександр та Валерій – вчителі фізкультури, Олена – Майстер спорту з веслування, Віталій – Майстер спорту з велоспорту, неодноразовий Чемпіон Радянського Союзу, а Олег, «Заслужений майстер спорту СРСР» (велоспорт), дворазовий Чемпіон Світу, та срібний і бронзовий призер цього чемпіонату.

Родина ця незаможна, але разом з тим, мало знайдеться дубенчан, яким було б невідоме прізвище Чужда. Хоч в кожної родини є свої традиції, захоплення і вподобання, але ця відрізняється від інших своєю любов’ю до спорту. Для них спорт – це життя. Це змога реалізувати себе через виснажливу і клопітку працю і довести, в першу чергу, собі, а потім іншим, що ти чогось вартий і що у своїй справі найкращий. Найсильніший спортсмен, а потім і найкращий тренер – це все про Чуждів. Значний внесок вони зробили у розвиток фізичної культури і спорту як на Дубенщині так і на Україні, та зрештою, свого часу, і Радянського Союзу.

Своїм прикладом запалили у серцях багатьох юних спортсменів бажання і прагнення до фізичного розвитку, самовдосконалення, розвинули жагу до перемог. Навчені виснажливо трудитися і отримувати задоволення від своєї праці, зміцнювати як фізичні, так і свої духовні сили, своїм прикладом вони показують, що наполеглива праця увінчується хорошим кінцевим результатом. Не лише мрією, а й виснажливими тренуваннями підкоряються найвищі вершини. А найвищу вершину у цій родині осягнув Олег Чужда. Скромний, розумний, наполегливий, трудолюбивий, він зумів добитися світового визнання і здобути титул Чемпіона світу з велосипедного спорту. Дубенчан переповнює почуття гордості за свого земляка, за своє рідне місто, яке дало старт спортивному талантові Олега.

Інтерес до велосипедного спорту у родині Чуждів зародився завдяки далекоглядності і прогресивності поглядів селянина Антона Чужди. Саме завдяки придбаній ним «технічній новинці» любов не лише до їзди на цьому транспортному засобі, а й навіть до велоспорту передалася його синам, а потім внукам і правнукам.

 Посвідчення особи Семена Юрієвича Чужди (1880-1953 р.р.)

Чимало спортивних відзнак зберігається в родині Петра Чужди. Всі вони є ознаками перемог у різних змаганнях, вони є вінцем слави спортсмена і тренера, підтвердженням їхнього досягнення і визнання. Левова частка цих нагород належить Олегові: Мексика, Італія, Іспанія, Франція, Англія, Польща, Німеччина, Куба, Швейцарія, Португалія, Болгарія, Угорщина, Словаччина, Чехія – ось неповний перелік тих країн, які радо зустрічали нашого земляка і на землях яких здобував свої нелегкі, але такі омріяні перемоги.

Диплом за участь у змаганнях з легкої атлетики (здолбунів, 1930 рік)

Для нього всі його перемоги і здобутки однаково цінні, незважаючи на вік, у якому вони були досягнуті, чи на рівень змагань, тому що їм передували важкі, виснажливі тренування, постійна психологічна напруга, доведена до досконалості самодисципліна і бажання перемогти.

Петро Чужда - тренер-викладач Дубенської дитячо-юнацької спортивної школи, заслужений тренер СРСР та його син Олег Чужда, заслужений майстер спорту СРСР, дворазовий чемпіон світу, срібний та бронзовий призер Чемпіонату світу.

Спочатку було бажання перемогти, а згодом з'явилося вміння перемогти. З'явилося воно із першої вагомої на той час золотої медалі, здобутої на Всесоюзній спартакіаді школярів в Клайпеді у 17 років.

Олег увійшов до складу молодіжної збірної СРСР, у складі якої у 1980 році в Мехіко виграв золоту медаль на Чемпіонаті світу з велоспорту. Це була перша золота медаль міжнародного рівня. Після цього турніру йому присвоїли «звання майстер спорту міжнародного класу».

Збірна Української РСР (Олег Чужда - сьомий зліва)

Вдруге золоту медаль на Чемпіонаті світу, який проходив у Лейпцигу завоювати не вдалося. Не вистачило кількох міліметрів до такої жаданої перемоги. Але ця срібна медаль спонукала гонщика до ще більших і виснажливих тренувань. Олег був також капітаном збірної України з велоспорту, яка стала чемпіоном VIII літньої Спартакіади народів СРСР.

Зустріч Олега Чужди в Рівненському аеропорту після Чемпіонату світу в Мехіко (1980 р.). Олег Чужда здобув золоту медаль.

Першість серед юніорів (Алма-Ата, 1988 р.)

Визнання міжнародного рівня прийшло до Олега у 1983 році, на XXXVI велогонці Миру, шлях її протягувався через Польщу, Німеччину, Чехію. Він виступав на ній дебютантом, але попри важке випробування зумів стати срібним призером турніру. Своїм вмінням і бажанням працювати Олег заслужив право виступати у складі збірної СРСР з велоспорту на Чемпіонаті світу, який проходив у Швейцарії у 1983 році. Звідти наша збірна повернулася тріумфаторами, здобувши таку бажану золоту медаль.

140-кілометрова групова гонка (м.Яван, Узбекистан, 1988 р.). Віталій Чужда.

Після цієї гонки Олегові Чужді присвоїли звання «Заслужений майстер спорту СРСР», а його батькові і тренеру Петру Чужді звання «Заслужений тренер СРСР». Олег був членом олімпійської збірної СРСР з велоспорту. Олімпіада мала проходити в Лос-Анджелесі. Та з огляду складне політичне становище між тодішнім СРСР і США на олімпіаду не поїхали. Можливо у колекції нагород Чуждів з'явилася б ще і олімпійська медаль.

Колекція нагород Олега Чужди.

Сини Олега Чужди (Олег та Дмитро) на тренуванні.

Та є надія, що вона обов'язково буде і займе своє почесне місце серед інших нагород. Адже спортсмени у роді Чуждів народжуються уже в четвертому поколінні. І сини Олега Петровича Чужди – Олег та Дмитро наслідують приклад батька і поступово відвойовують і займають перші місця у велосипедному спорті. Їм підкорюються траси, вони їдуть вперед до перемог.

 Caja Rural - іспанська велокоманда, за яку виступає Олег Чужда-молодший (в нижньому ряді третій справа)

 За матеріалами роботи Вадима ЧУЖДИ (науковий керівник Кецко Н.Б.), "Рівненська Мала академія наук учнівської молоді"

 

Коментарі

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.