Рівненські та українські католики розповіли про нового Папу Римського

Франциск І

Конклав, що відкрився 12 березня в Ватикані, вже наступного дня, у середу обрав 266-го Папу Римського. З труби на даху Сікстинської капели Апостольського палацу традиційно піднявся білий дим, а вже невдовзі стало відомо й ім’я нового очільника католицької церкви – Франциск І. Прикметно, що цей Папа, як і колись Іван Павло ІІ, виявився не за чутками знайомим з Україною, адже його вчителем свого часу був саме український священик.

 

 

 

ПЕРШИЙ НЕ ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ПАПА

Франциск I (в миру Хорхе Маріо Бергольо, ісп. Jorge Mario Bergoglio) народився 17 грудня 1936 року, в Буенос-Айресі, Аргентина. Обраний Папою Римським з 13 березня 2013 року.

Франциск I  багато у чому й справді перший: перший в історії Папа з Латинської Америки, перший Папа аргентинського походження, перший Папа не європеєць та перший Папа-єзуїт. І третій поспіль Папа, який не має італійського громадянства.

Новий Папа римський народився в родині італійського емігранта, залізничного робітника. Молодший з п'яти дітей. Отримав диплом техніка з хімії. Навчався в семінарії Вілла Девото в Буенос-Айресі. Вступив в орден єзуїтів 11 березня 1958 року. Новіціат проходив у Чилі (гуманітарні науки), потім продовжив свою освіту в коледжі Святого Йосипа, в Буенос-Айресі, де отримав ліценціат з філософії. Викладав літературу, філософію і теологію у трьох католицьких коледжах Буенос-Айреса. Вільно говорить італійською та німецькою мовами.

Кардинал Бергольо відомий особистою скромністю, доктринальним консерватизмом і відданістю справі соціальної справедливості. Веде досить простий спосіб життя, що впливає на його репутацію. Живе в маленькій квартирі, яка мало нагадує палац архієпископа, відмовився від персонального лімузина з шофером на користь громадського транспорту і, за деякими повідомленнями, сам собі готує їжу. Також він відомий як затятий противник одностатевих шлюбів і абортів.

АРГЕНТИНЕЦЬ, ЯКИЙ ВЧИВСЯ В УКРАЇНЦЯ

На це призначення оперативно відреагувала й Українська Греко-Католицька Церква. На їхньому сайті верховний Архиєпископ Києво-Галицький, Блаженніший Святослав розповів про власну історію знайомства із новим Папою.

«Найперше я б хотів сказати, що новообраний Папа Франциск І є вихованцем нашого священика Степана Чміля, який тепер похований у базилці Святої Софії в Римі. Нинішній Папа, а тоді студент Салезіанської школи, щодня раненько, поки ще всі хлопці спали, прислуговував о. Чмілю під час Служби Божої. Він добре знає наш обряд і пам?ятає навіть нашу Літургію. Востаннє я його відвідував, коли прощався з Аргентиною, від?їжджаючи до України, і просив, щоб він дав свої свідчення для беатифікаційного процесу о. Степана Чміля, на що він охоче погодився. Отож Святіший Отець дуже добре знає і про нашу Церкву, і про нашу Літургію та обряд, і про нашу духовність», – сказав Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ, одразу після повідомлення про обрання 266 очільника Рима.

Крім того, за словами Предстоятеля УГКЦ, Папа Франциск І ще як Архиєпископ Буенос-Айреса був ординарієм для східних католиків, зокрема тих, які не мали своєї ієрархії. «А наша єпархія в Аргентині є суфраганною стосовно Архиєпископства Буенос-Айреса. Таким чином кардинал Бергольйо завжди опікувався нашою Церквою в Аргентині, і я, як молодий єпископ, робив свої перші кроки в цьому служінні «під його оком» та з його допомогою. Тому, я гадаю, ми справді будемо мати в його особі того Святішого Отця, який дбатиме про нашу Церкву. І я сподіваюся, що з тим Папою нас чекають дуже гарні події в майбутньому», – пояснив Блаженніший Святослав.

У своєму коментарі Глава УГКЦ також зазначив, що новообраний Святіший Отець є надзвичайно скромною людиною. «Наприклад, у Буенос-Айресі він ніколи не використовував свого автомобіля, завжди їздив громадським транспортом, дуже скромно одягався. І вирізнявся тим, що найбільше хотів дбати про вбогих. Він був той, що відвідував людей у найбідніших кварталах і, взагалі, є справжнім душпастирем», – охарактеризував Предстоятель УГКЦ.

Блаженніший Святослав особисто знайомий із новим Папою Римським

Папа Франциск І, за словами Блаженнішого Святослава, є надзвичайно глибоким інтелектуалом. «Пригадую, що його проповіді зазвичай були вельми короткі, часом навіть складалися буквально з п'яти-шести речень, але в них він так багато казав, що після його короткого слова завжди тривала мовчанка, зазвичай п?ять-сім хвилин. Потрібний був час, щоб над цим словом можна було роздумати», – сказав Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ.

РІВНЕСЬКІ КАТОЛИКИ ПРО НОВОГО ПАПУ РИМСЬКОГО

Призначення нового Папи Римського прокоментував і декан Рівненської католицької церкви Рівненській області отець Владислав:

- На мою думку, події в церкві, які зачіпають суспільство, для людства дуже корисні. Адже увесь світ спостерігав за виборами нового Папи. На площі святого Петра по телевізору я бачив тисячі радісних облич, повних надії.

Також хочу відзначити велику харизму Папи Бенедикта VI. Він мав сміливість відкрито заявити про те, що хоче скласти повноваження Папи.

Я передбачав, що новий Папа буде або з Азії або з Південної Америки. Зрештою, другий варіант виявився правильним.

Знаю, що коли стало відомо про вибори нового Папи, українська делегація відвідувала Ватикан, зокрема Архиєпископ Мечислав Мокшицький зі Львова. А безпосередньо під час конклаву, як мені відомо, від України присутніх не було, бо не маємо нині діючого кардинала.

Останнім часом Бог говорить до людей мовою символів та знаків. Приміром, не дарма Папа назвав себе Франциском І. Окрім того, що Пап з таким ім’ям в історії католицької Церкви ще не було, думаю, це ще й ніби аналогія до Франциска Асизького, жебрака, який відновив церкву в 12-13 столітті. І ще один приклад. Під час конклаву на трубу, з якої йшов біли дим, сів голуб. А голуб – це символ святого духу. Як на мене, це свідчення того, що на все у нашому житті є Божа воля.

ФРАНЦИСК І ПОПРОСИВ ВДОХНОВЕННЯ

У вищезгаданому конклаві взяли участь 115 кардиналів-вибірників, які не досягли 80-річного віку. За традицією, обраний Папою кардинал мав набрати більше 2/3 голосів на свою підтримку.

Нинішній конклав став першим в історії сучасного католицизму, який був скликаний не після смерті, а після добровільного зречення Папи Римського від Апостольського престолу.

У своєму першому зверненні до вірян з вітальним словом Папа подякував Богові за те, що католики всього світу отримали нового понтифіка, висловив подяку кардиналам, які обрали його, а також присутнім на площі перед собором святого Петра в Римі. Потім він запропонував вірянам помолитися за попереднього Папу Бенедикта XVI. Наприкінці свого виступу Франциск попросив присутніх попросити в Бога, щоб Він надихнув нового понтифіка на служіння.

Коментарі

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.