Кримінальна хроніка Преображенського монастиря в Острозі

Коли я розпочинав досліджувати архів Преображенського монастиря, який знаходився в Острозі майже двісті років тому, то одна із моїх колег висловилася, що про священиків не можна писати негативно. Мене це не дуже здивувало, тому що колега є дружиною священика і корпоративна етика змусила її так висловлюватися. Дивувало інше, що й решта працівників, особливо старшого віку, поставились упереджено до моїх досліджень. Але чому священикам можна вбивати, ґвалтувати, грабувати, а писати про це навіть через двісті років не можна? Тому я не став прислуховуватися до  колег і  мені дещо вдалося зібрати із розрізнених папок з документами двохсотлітньої давнини.

Отже, після переходу Острога до Російської імперії в колишньому єзуїтському колегіумі у 1795 році був створений Острозький Преображенський монастир.  Монастир в основному використовувався як місце утримання осіб духовного звання, що чимось провинилися. Перебували там священики та монахи, які когось зґвалтували чи вбили, були і менш значні провини.

Якщо почитати архівні дані, то складеться враження, що це кримінальна хроніка якогось бандитського притону. Так, кожного дня там ставалися якісь неблагополучні події.

В реєстрі за січень місяць 1805 року записано, що ієромонах Мануїл «на панихиде не был, запил … когда братия отошла в церковь на утреннюю службу ходил в шинок, а во время литургии ходил по водку».

Священик Іван Яневич «упившись беспокоил иеромонаха  Мануила, позже рубашку новую ему сшитую к празднику Рождества Христова у еврея Абрама Лешнёвского пропил… Кварту расписную Михаилом Лисковским в палату монастырскую купленную, еврею Абраму Лешнёвскому за 6 копеек пропил, о чём свидетельствует монах Зотик».

Ієромонах Володимир « …с 1 января ежедневно пьянствует, в церковь  никогда не ходит, на вечерню 5 числа пришел в одной фуфайке, без кафтана и без сапог. Объяснил, что ходил в корчму и обменял всё на водку».

Священик Антоній «Безвинно повара за блощицу (блоху) избил».

Священик Тарасій «Сего дня ввечеру вышел из монастыря, через ночь, против недели, пришел в монастырь, когда на утреннюю зазвонили, упившись лежал в кельи».

Ієромонах Єлисей «во время всенощного бдения поздно пришел на всенощную, а когда настоятель его упрекнул за неуправность, то Елисей не слушал его, а пошел в шинок и напился водки. Когда вернулся то сел у конференсиона, но не смог долго сидеть и отошел к ближайшей кельи где проспал до утрени».

Псаломник Павло «Упившись во время литургии соблазнял прочих в церкви светским пением и худым обращением. Во время причастия когда каноник пел, то он спевал песни нечестивые, ходил по церкви при царских вратах. Полушубок свой сбросил с себя и волочил по церкви. М. Лисковский велел Михаилу Янкевичу вывести Павла, но тот вернулся и опять пел светские песни».

Це лише невелика частина за січень місяць 1805 року, а якщо глянути на реєстр за квітень, то ієромонах Мануїл не виходив із запою з 22 по 26 квітня; ієромонах Платон - з 14 по 26; ієродиякон Володимир - з 7 по 10; проте ієродиякон Єлисей всіх перепив, був у запої з 1 по 27 квітня із перервою з 15 по 20 число. Це лише частина реєстру, майже кожен монах або пив, або дебоширив в Преображенському монастирі.

Архімандрит Авдій у 1805 році у пояснювальній записці стосовно крадіжки грошей із монастиря вказує, що є підозра, що певну суму із церкви міг викрасти монах Зотик, який увечері ходив з ліхтарем навіщось до церкви. Спочатку Зотик говорив, що у нього не було ключа від казни, а потім зізнався, що ключ в нього все таки був, але грошей не брав.

Священик Тарасій визнав, що 8 листопада разом з намісником ієромонахом Гавриїлом та кухарем Ясним, взявши ліхтар, «ходили» через коридорне вікно в корчму до Алешинської, в якої пили пиво та горілку, закушуючи рибою. Коли грошей не вистачило, щоб розрахуватися, то кухар Ясний бігав у монастир і приносив звідти в «колпаке» мідні п’ятаки.  Після корчми Алешинської пішли ще в корчму єврея Гершка Дерманського,  де також пили горілку з пивом, закушуючи рибою. Щоб розплатитися, намісник разом з Ясним пішли по гроші в монастир, але назад не повернулися, тому Тарасій і сам втік в монастир.

Вже 10 листопада намісник, взявши монаха Серапіона та священика Василевського, знову пішли в корчму Гершка Дерманського, де розплатилися за борг срібними монетами і знову пили горілку, закушуючи рибою, але вже без пива. Гершко тоді запитав на вулиці священика Соколовського, звідки монахи взяли гроші на випивку? І коли Соколовсьський захотів зайти до корчми, той не пустив, сказавши, що монахи тільки рибу їдять.

В той же день монах Серапіон ще раз приходив в корчму. Купив там кварту горілки та гарнець пива і напоїв конюхову дружину. В той же вечір намісник разом із монахом Серапіоном голосно співали пісні в келії священика Василевського. Після цього Серапіон покликав до себе священників Яновича, Тарасія, Єлисея, кочегара Степана і Ясна на пиво. Намісник же поїв горілкою священників Заянчковського та Лисаковського.

Наступного дня намісник доложив в консисторію, що монах Серапіон ввійшов  в запій. Але Серапіон прийшов до намісника і просив пробачення, що він вночі напився і грозив побити його.

12 листопада був викрадений ящик з грошима. Більшість братії вказали, що гроші вкрали монах Серапіон, священик Василевський та намісник ієромонах Гавриїл. Тоді ж Серапіон втік із монастиря і хотів поїхати за кордон, але його спіймали на території Подільської губернії і відправили назад в Остріг. Серапіон признався лише в крадіжці свити в священика Соколовського та наволочки від казенної подушки.

Указом Волинської консисторії колишньому наміснику ієромонаху Гаврилу і священику Василевському було наказано явитися в Житомир. Але в цей же час Гавриїл встиг ще здійснити вбивство і його  посадили в тюрму, де вже сидів Серапіон.

Монах Зотик

Найбільше в монастирському реєстрі згадується монах Зотик, який майже жодного дня не міг прожити, не напившись або не побившись із сусідами по келіях.

Монах Зотик поступив в монастир в грудні 1796 року із Китаївської пустині Києво-Печерської лаври. В супроводжувальній записці вказано, що Зотик – меланхолік, злий та непокірний. В церкву за благословенням не ходить, в келії лежить до тих пір, поки його не змусять йти до церкви. Може добре співати на кліросі, але не хоче.

9 червня 1807 року, коли братія прийшла на вечерю і почала їсти, з’явився  монах Зотик і почав вимагати горілку і сваритися на начальство «грубими словами». Намісник монастиря Саватій, який сидів за столом, сказав, що горілку нікому не дали і нехай краще вона залишиться на завтра, бо Зотик і так вже п’яний. Тоді Зотик почав матюкати намісника та підійшов до Саватія і став його душити та вдарив головою об стіну. Потім повалив на підлогу і бив ногами та душив.

Священик Іван Назаревський заявив, що Зотик в ярості своїй дуже нахабний і страшний, тому він говорив монахам, щоб ті розборонили. Коли ж Назаревський почав сам розбороняти, то намісник, відчувши собі допомогу, теж взяв Зотика за груди і, поваливши на підлогу, бив коліном в груди. Саватію допомагали бити п’яного священик Дашкевич та кухар Михайло Щепаневський.

Потім священик Лисаковський приніс мотузку і зв’язав руки Зотику. Зв’язаного монаха занесли в «смирительную келью». Там Зотик кричав та матюкався дуже довго, аж до пізньої ночі. На цей крик прибігали здивовані семінаристи, які проживали в іншому крилі монастиря і, навіть, жителі міста Острога.

Коли на наступний день прийшли розв’язати п’яницю, то побачили, що він вже й сам розв’язався. Зотику порадили, щоб він вибачився перед настоятелем, на що монах відповів, що не буде, бо і його побили, і показував синці на грудях і руці.

За цю провину Зотику заборонили їсти з братією до часу, поки він не усвідомить свою провину.

Пізніше згадується як Зотик побив Єлисея, вирвавши при цьому жмут волосся із бороди. Також Зотик періодично повторював «подвиг» священика Яневича: пропивав у єврейки Золотарки свою рясу. Як на те, корчма Золотарки знаходилася недалеко від монастиря на вулиці Татарській.

В 1807 році Зотик захворів «грудною хворобою» і 19 грудня помер.

Блуд в Острозі

В монастирі відбували покарання не лише священики та монахи, але й особи світські. Так у 1807 р в монастирі перебував селянин зі Старокостянтинова Григорій Томашевський.

Григорій у себе в Старокостянтинові займався блудом з Харитиною Ігнатовою. Дівчина завагітніла і, коли народила дитину, то закопала її в землю (в нотатці не вказано чи було дитя живим). Коли стало відомо про злочин, то Харитю вислали до Корецького жіночого монастиря на три з половиною роки. Григорія запроторили до Острозького Преображенського монастиря на півроку.  

Після звільнення Томашевського із монастиря він повернувся до Старокостянтинова вже зараженим венеричною хворобою, яку отримав в Острозі (і тут блудом займався). Тому община ізолювала Григорія до його видужання, щоб не заразив інших.

Адміністрація неодноразово намагалася боротися не тільки із п’яницями, але і з тими, хто їм продавав горілку. Так, у 1811 році розглядалася справа про знесення єврейських будинків та винокурень біля Преображенського монастиря.

Чергова пожежа сталася в монастирі 18 квітня 1821 року (мабуть, не випадково). Ця подія стала фатальною для монастиря. Звідси було вивезено все начиння, і почався поступовий занепад та розорення приміщення.

Це лише невелика частина із монастирського архіву - до кінця його розібрати необхідно ще багато часу і сил. Я впевнений, що там ще можна багато цікавого знайти і, можливо, колись хтось зуміє написати «кримінальний роман» за архівними даними про життя священиків в Острозі.

 

 

Коментарі

http://www.sciencesandtechnology.com
http://www.technologychanging.com
http://www.luxuryfashionideas.com
http://www.ideasaboutfashion.com
http://www.petsexperience.com
http://www.petshealthyfoods.com
http://www.sportstimemagazine.com
http://www.sportsclubsfitness.com
http://www.getsportsrules.com
http://www.servicesforautomotive.com
http://www.innovativeautomotives.com
http://www.automotivesectors.com
http://www.toprealestatepoints.com
http://www.luxurypropertytrade.com
http://www.openrealestatearea.com
http://www.findrentalsproperty.com
http://www.ideasaboutfinance.com
http://www.smartfinancechoice.com
http://www.luxuryvacationpack.com
http://www.bestvacationsideas.com
http://www.smalltripadvisor.com
http://www.travellingedges.com
http://www.diyinteriordecoration.com
http://www.homebasicdesign.com
http://www.singlehomeimprovements.com
http://www.homesrenovationidea.com
http://www.homeimproveservice.com
http://www.shoppingsections.com
http://www.ideasabouteducation.com
http://www.educationstatistic.com
http://www.facultyoflawyer.com
http://www.lawsremedies.com
http://www.thelawandpractice.com
http://www.legallawfaces.com
http://www.lawandpolicyblog.com
http://www.sciencesforhealth.com
http://www.healthdiscoveryplan.com
http://www.healthcareandmedicine.com
http://www.healthrecoverysupport.com
http://www.eathealthiestfoods.com
http://www.healthcaredrives.com
http://www.riskinsurancepolicies.com
http://www.securelifeinsuranceplan.com
http://www.fullinsurancepolicy.com
http://www.selectcheapinsurance.com
http://www.lifeinsurancechart.com
http://www.getabusinessinsurance.com
http://www.typesofservice.com
http://www.serviceexperienced.com
http://www.servicesbusinessplans.com
http://www.servicesdrive4u.com
http://www.differentbusinessesideas.com
http://www.mediumbusinesssolutions.com
http://www.businessipcenter.com
http://www.discoverbusinesslabel.com
http://www.fastbusinessgrowing.com
http://www.generalleads.com
http://www.generallifetalk.com
http://www.generalscrolls.com
http://www.genaralindex.com

chanel handbags, http://www.chanelhandbags.net.co/
flat iron, http://www.chiflatiron.net.co/
converse shoes, http://www.converse.net.co/
salvatore ferragamo, http://www.ferragamo.com.co/
gucci handbags, http://www.guccihandbags.com.co/
hollister, http://www.hollister.us.org/
insanity workout, http://www.insanityworkout.net.co/
jimmy choo, http://www.jimmychoo.net.co/
jordan shoes, http://www.jordan-shoes.com.co/
juicy couture outlet, http://www.juicycouture.com.co/
juicy couture handbags, http://www.juicycoutureoutlet.net.co/
kate spade, http://www.kate-spade.com.co/
kate spade handbags, http://www.katespade-outlet.com.co/
louis vuitton, http://www.louisvuitton-outlet.com.co/
cheap michael kors, http://www.michael-kors.us.org/
michael kors outlet online, http://www.michael-kors-handbags.us.com/
michael kors outlet, http://www.michael-kors-outlet.us.org/
michael kors outlet online sale, http://www.michael-kors-outlet-online.us.org/
michael kors outlet store, http://www.michaelkorsoutletonline-sale.us.com/
north face, http://www.northface.us.org/
oakley sunglasses, http://www.oakley-sunglasses.us.org/
pandora jewelry, http://www.pandorajewelry.com.co/
prada handbags, http://www.pradahandbags.com.co/
prada outlet, http://www.pradashoes.com.co/
ray ban outlet, http://www.ray-ban-outlet.us.com/
ray-ban sunglasses, http://www.rayban-sunglasses.us.org/
rolex watches, http://www.replicawatches.us.com/
swarovski crystal, http://www.swarovskicrystal.com.co/
north face outlet, http://www.thenorthface.us.org/
tiffany and co, http://www.tiffanyandco.net.co/
tiffany jewelry, http://www.tiffanyjewelry.us.org/
true religion, http://www.true-religion.com.co/
true religion jeans, http://www.truereligionjeans.net.co/
ugg australia, http://www.uggaustralia.net.co/
ugg boots, http://www.uggboots.net.co/
ugg boots clearance, http://www.uggbootsclearance.com.co/
uggs on sale, http://www.uggsonsale.com.co/
uggs outlet, http://www.uggsoutlet.com.co/
cheap oakley sunglasses, http://www.cheap-oakleysunglasses.in.net/
oakley sunglasses cheap, http://www.oakleysunglassescheap.in.net/
ralph lauren outlet, http://www.ralphlaurenoutletonline.in.net/
polo ralph lauren outlet, http://www.ralphlauren--outlet.in.net/
burberry, http://www.burberryoutlet--online.in.net/
toms shoes, http://www.tomshoes.in.net/
toms outlet, http://www.toms-outlet.in.net/
christian louboutin, http://www.christianlouboutin.in.net/
tory burch outlet, http://www.tory-burch-outlet.in.net/
gucci outlet, http://www.gucci-outlet.in.net/
longchamp, http://www.longchamphandbagsoutlet.in.net/
abercrombie, http://www.abercrombie-kids.in.net/
hollister clothing, http://www.hollisterclothing-store.in.net/
hermes, http://www.hermes.in.net/
nfl jerseys, http://www.cheapjerseys.in.net/
beats by dre, http://www.beats-by-dre.in.net/
beats headphones, http://www.beatsheadphones.in.net/
hair straightener, http://www.ghdhairstraightener.in.net/
ray ban sunglasses, http://www.rayban-sunglasses.org.uk/
michael kors uk, http://www.michaelkors-uk.org.uk/
michael kors, http://www.michaelkorshandbags.org.uk/
louis vuitton, http://www.louis--vuitton.org.uk/
ralph lauren, http://www.ralphlauren-outlet.org.uk/
nike free, http://www.nikefree-run.org.uk/
rolex watches, http://www.rolex-watches.me.uk/
wedding dresses, http://www.weddingdressesuk.org.uk/
pandora charms, http://www.pandora-charms.org.uk/
thomas sabo, http://www.thomassabo-uk.org.uk/
swarovski, http://www.swarovski-uk.org.uk/
louboutin shoes, http://www.christianlouboutin.org.uk/
nike huarache, http://www.air-huarache.co.uk/
nike roshe, http://www.rosherun.org.uk/
north face, http://www.thenorth-face.org.uk/
louis vuitton canada, http://www.louis--vuitton.ca/
air jordan, http://www.airjordans.us/
jordan retro, http://www.jordanretro.org/
cheap jordans, http://www.cheap-jordans.net/
nike factory, http://www.nikefactory.org/
nike outlet store, http://www.nikestore.us/
nike shoes, http://www.cheap-nikeshoes.com/
nike air max, http://www.nike-air-max.us/
nike air max 2015, http://www.airmax-2015.org/
air max, http://www.airmax-90.org/
nike free run, http://www.nikefree-run.net/
nike free, http://www.nikefree5.net/
supra shoes, http://www.suprashoe.net/
new balance, http://www.newbalance-outlet.org/
mont blanc pens, http://www.montblanc--pens.net/
ferragamo shoes, http://www.ferragamoshoes.net/
mcm bags, http://www.mcm-bags.net/
bottega, http://www.bottega.us/
nike mercurial, http://www.nikemercurial.net/
celine handbags, http://www.celinebags.org/
roshe run, http://www.rosheruns.us/
nike roshe, http://www.nikerosherun.us/
vans shoes, http://www.vansshoes.us/
timberland boots, http://www.timberland-shoes.com/
iphone cases, http://www.iphone-cases.us/
baseball bats, http://www.softball-bats.us/
babyliss pro, http://www.babyliss-pro.net/
louis vuitton, http://www.louisvuitton-outlets.us/
burberry, http://www.burberry-outlet.jp.net/
louboutin, http://www.louboutin.jp.net/
christian louboutin shoes, http://www.christianlouboutinshoes.jp.net/
louis vuitton bags, http://www.louisvuitton.jp.net/
prada outlet, http://www.official-pradaoutlet.com/
michael kors outlet, http://www.michaelkorsclance.com/
michael kors outlet online, http://www.official-michaelkorsonline.com/
tommy hilfiger outlet, http://www.tommyhilfiger.in.net/
mcm backpack, http://www.mcmworldwide.ca/
moncler outlet store, http://www.mmoncler-outlet.com/
kate spade, http://www.kate-spades.com/
barbour sale, http://www.barbour-factory.com/
salvatore ferragamo, http://www.salvatoreferragamo.in.net/
canada goose jacket, http://www.canada-gooser.com/
louis vuitton outlet online, http://www.louisvuittonas.com/
burberry outlet, http://www.burberry-outlet2015.com/
burberry clothes, http://www.fashion-clothing.us.com/
the north face, http://www.thenorthface.so/
barbour jackets, http://www.barbour-jacketsoutlet.com/
north face outlet, http://www.thenorthfacejackets.in.net/
north face clearance, http://www.northclearance.com/
burberry factory, http://www.burberry-factory.org/
ralph lauren uk, http://www.ralph-lauren.org.uk/
polo outlet, http://www.polo-outlets.com/
polo ralph lauren, http://www.ralphlaurenpolo.in.net/
monster beats outlet, http://www.monsterbeatsbydres.net/
louis vuitton handbags, http://www.louis-vuittonblackfriday.com/
louis vuitton shoes outlet, http://www.lv-guccishoesfactory.com/
longchamp handbags, http://www.longchampsoutlet.com/
moncler clearance, http://www.moncler-clearance.com/
ralph lauren shirts, http://www.ralphlaurentshirts.com/
coach handbags, http://www.usahanbags.com/
beats by dre outlet, http://www.beatsbydreoutlet.net/
coach outlet, http://www.coach-blackfriday2014.com/
coach outlet online, http://www.coachccoachoutlet.com/
coach store online, http://www.coach-clearance.com/
michael kors bags sale, http://www.michaelkorsbags.us.org/
coach factory, http://www.coach-factories.net/
cheap oakley, http://www.oakley.so/
hermes outlet online, http://www.hermes-outletonline.com/
marc jacobs handbags, http://www.marcjacobsonsale.com/
air jordans, http://www.nike-jordanshoes.com/
woolrich arctic parka, http://www.woolrich-clearance.com/
coachoutlet.com, http://www.coachoutletew.com/
coach outlet, http://www.coachoutlet.so/
coach outlet usa, http://www.coachoutletrusa.com/
gucci shoes outlet, http://www.guccishoes-uk.com/
coach outlet, http://www.official-coachoutlets.com/
michael kors, http://www.michaelkors.so/
gucci factory, http://www.guccifactorys.com/
the north face jackets, http://www.the-northface.in.net/
cheap ugg boots, http://www.cheapuggboots.eu.com/
tory burch outlet, http://www.tory-burchoutlet.us.com
tommy hilfiger kids, http://www.tommy-hilfigeroutlet.com/
ugg boots, http://www.uggboots.so/
vuitton handbags, http://www.louisvuitton.so/
cheap calvin kleins, http://www.calvin-kleins.com/
christian louboutin shoes, http://www.cheap-christianlouboutinshoes.com/
air jordan shoes, http://www.airjordanshoes2015.com/
burberry outlet online, http://www.burberry.eu.com/
abercrombie and fitch, http://www.abercrombiee.com/

Не можу зрозуміти приколу. Виправив одну фігнюшку і почало відображатись ніби це мій блог. Але це текст історика з Острога Миколи БЕНДЮКА.

Ілюстрацію до статті виконав відомий київський художник Юрій Нікітін

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.