Як нас "визволяли" совєти в 1944 році!!!

27 січня "наступила" чергова річниця, так званого «визволення» Острога радянськими військами від німецької окупації . Я не випадково взяв термін визволення в лапки. Тому що для одних цей день є днем визволення, а для інших - це день чергової окупації міста та району. Місцеве населення ще добре пам’ятало прихід попередніх совєтів у 1939-1941 роках, коли розпочалися репресії відносно всіх свідомих громадян, які відстоювали позиції незалежної Української держави, держави, у якій ми зараз з вами проживаємо. Арешти та вивезення в Сибір, розстріли та знущання у 1939 році сприяли тому, що 1944 році населення чекало радянські війська з певним острахом. З однієї сторони острожани хотіли якомога скоріше звільнитися від німецької окупації, з іншої - боялися приходу каральних загонів НКВС.
15 січня о 14.00 Остріг покинули німці та угорці й великим обозом від’їхали в напрямку міста Дубно. Вже на наступний день, зранку, 16 січня до Острога увійшли червоноармійці-розвідники та спільно з поляками, що допомагали возити солому, спалили міст на с.Вельбівно. Незрозумілою була тактика радянської армії: палити міст після того, як німецькі війська відступили? Дивує також співпраця червоноармійців та польської поліції, яка з 1943 року вірно служила німецькій окупаційній владі, та палила українські села.
Того ж дня, увечері, коли радянські солдати покинули місто, відділ українських повстанців здійснив напад на склад зброї, який контролювала польська поліція. В цій акції упівці здобули віз зброї й амуніції. 17 січня вночі підрайонна боївка УПА знову здійснила напад на місто. Було здобуто 3 мотоцикли та бензин.
Після відходу німецької адміністрації в місті розпочалася повна анархія: хто обороняв, хто грабував, хто палив вночі будинки. Так були спалені будинки в центрі міста, в тому числі приміщення Будинку культури. Боїв за саме місто та села району не було.
Радянські війська взяли владу в місті лише 27 січня, тобто декілька тижнів в Острозькому районі ніякої влади не було. У місті (в приміщені в’язниці) залишився лише польський поліцейський гарнізон, що складався із 50 осіб. Того ж дня, 27 січня підрозділ кінної розвідки 8-ї стрілецької дивізії на чолі з старшим лейтенантом Печкурою в с.Кургани відібрав 30 місцевих селян та, у помсту за 3-х раніше вбитих червоноармійців, їх розстріляв. Загинуло 20 осіб, четверо було поранено та шестеро врятувалися. Ці події відразу насторожили населення, і було зрозуміло, що «червоні визволителі» не набагато кращі за попередніх «коричневих загарбників».
Як згадує Ольга Руй: «В той час по селах та в місті шастав всякий злочинний люд, зокрема, дезертири з „совєтської” армії. Вони чинили над місцевими жителями насильство. Все це старались проконтролювати та забезпечити порядок бійці Української повстанської армії. Проте пізніше всі грабунки радянська влада приписала повстанцям - бандерівцям, які зовсім не були причетні до цього».
Як бачимо вже перші кроки радянської влади налаштували місцеве населення на переконання, що тяжкі часи для острожан не закінчилися і треба чекати ще гіршого від нового (старого) визволителя.

Коментарі

та ти що ?? ти ще скажи що СС "Галичина" це був загін піонерів. Не сміши. ОУН УПА підпорядковувалися Гімлеру. Раджу замість байок Вятровича прочитати результати Нюрбергського Трибуналу

У Нюрнбергському трибуналі Бандера згадується двічі, і обидва рази як жертва, а не колаборант. Відкриті для публічного доступу архіви ЦРУ також вказують, що УПА саме боролися з нацистами.

Ти правий, прочитай матеріали Нюрбергського трибуналу де НЕМАЄ жодного звинувачення стосовно ОУН і УПА. Твої слова - це брехня, яку придумали ще в КДБ і поширюють досі. Тому бери матеріали і читай))) А  СС "Галичина" існувала. Так само як і польські Народові збройні сили (NSZ), якіборолись проти антифашистів. І не забувай, що у 1942 році, коли вся українська поліція пішла у ліси в  УПА, її місце, на службі німцям, зайняли поляки. Саме польська поліція спалила села Новосілки (донедавна Іскра) і Новостав-Дальній Рівненського району. Це села де я виріс. Бабуся розказувала, хто саме служив німцям і хто приходив їх палити у 1943 році. 

Гость
ОУН та УПА воювали проти нацистів.

Брехня від початку до кінця!
Польскі партизани співпрацювали з радянськими бо вони були союзниками. Загони Армії Крайової керувалися зі штабу у Лондоні, а радянські з Москви. Хто керував загонами ОУН-УПА, 9 віділл СД (політична розвідка Германії). Шеф ОУН-УПА - Генріх Гімлер. Автор статті забув зазначити що саме бандерівці були причетні до викриття та розстрілу євреїв Острога, де до війни існувала одна з найбільших громад. Після окупації місто було практично порожнє, бо всіх корінних мешканців знищили "свідомі українці" з навколишніх сіл. Острог завжди було польсько-єврейське місто, де бандерівці за підтримки німців проводили геноцид.

Сторінки

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.