Безпечний пікнік: прості правила

 

Нарешті у місто прийшли теплі травневі дні, коли кожен рів нянин прагне провести вихідні на природі разом з рідними та друзями. Убезпечити себе і сім'ю від харчових отруєнь та інших небезпек на природі допоможуть прості правила.

 

 

Техніка безпеки

Відпочинок - річ надзвичайно приємна. До тих пір, поки вас не підстережуть дрібні (або зовсім навіть і не дрібні) неприємності. Тому почнемо наш огляд з елементарних правил безпеки, які варто дотримуватися, щоб ваш пікнік не перетворився на кошмар.

Маршрут. Обирайте місце, в якому ви або ваші друзі вже не раз бували. Або ж вивчіть нову місцевість і запам'ятайте маршрут, звернувши увагу на орієнтири і можливі небезпеки. Розрахуйте час на дорогу.

Кліщі. Щоб зменшити шанси підчепити кліща, віддайте перевагу облягаючому одягу, яка максимально закриває всі частини тіла. На ноги - кросівки, відкрите взуття небезпечне! Не забудьте головний убір. На шию краще пов'язати хустку. До слова, помітити все-таки кліща буде простіше на світлому одязі. По можливості відпочивайте в сосняку і краще - на галявинці, тобто подалі від дерев. Перед тим як увійти в ліс, бажано обробити одяг репелентами (ті, що відлякують кліщів, називаються акарицидами).

Отруєння. Обов'язково візьміть з собою сорбент. Перш ніж розкласти багаття, очистіть місце, де його палили до вас, від залишків вугілля і попелу. Як би ви не були голодні - дайте м'ясу добре прожаритися. Сире м'ясо може піднести вам розлад шлунка або зараження паразитами. Не запивайте шашлик солодкими напоями (особливо лікерами і десертними винами) - це загрожує отруєнням.

Ідеальний напій під шашлик - сухе вино. Не можна робити шашликова асорті - свинина, заїли куркою, може привести до харчової алергії.

Сонячні опіки. Сонячні ванни потрібно дозувати: не більше півгодини в день до 12 або після 15 годин. Щоб не стати «вождем червоношкірих», решту часу краще провести в тіні. Для цього візьміть із собою пляжну парасольку, надіньте капелюх або кепку. І звичайно, не варто забувати про сонцезахисні креми!

 

Готуємо кошик

Тепер про більш приємне - як підготуватися до травневого пікніка, щоб він виявився справді незабутнім? ..

Продукти. Смачні речі не повинні бути такими, що швидко псуються або вимагають особливих умов транспортування.

Бутерброди будуть набагато смачніше, якщо ви приготуєте їх не вдома, заздалегідь, а прямо на свіжому повітрі.

Те ж стосується і салатів. Краще взяти з собою помиті овочі і заправку і вже на місці створити задумане блюдо. Якщо ж ви не бажаєте готувати салат, просто поріжте овочі на тарілку і додайте зелені - така закуска, без сумніву, прикрасить весняний стіл.

М'ясні продукти - невід'ємний атрибут пікніка для багатьох відпочиваючих. Це може бути заздалегідь приготована курка або свинина, запечена з картоплею, яка зберігає відмінні смакові якості навіть в холодному вигляді. Також, якщо є можливість розвести багаття, ви можете порадувати близьких смачними шашликами або смаженими сосисками.

Не відмовляйтеся від фруктів і солодощів, запасайтеся достатньою кількістю рідини: чаєм, звичайною або мінеральною водою, соками, адже водний баланс необхідно підтримувати завжди і скрізь, тим більше на природі.

Інвентар. Обов'язково перевірте ножі та інші столові прилади, посуд, дощечку для нарізання, сіль, спеції, ополоник, серветки, клейонку. Якщо плануєте розводити вогонь і готувати на багатті, не забудьте мангал, шампура, вугілля, сокиру, захисні рукавички. Обов'язково візьміть пакети для сміття і засоби особистої гігієни.

Не обійтися в весняну пору і без пледа, який можна простелити на землю (або сховатися в разі похолодання). Не забувайте, що навесні грунт ще не досить прогрівся, тому найкраще взяти з собою килимки. І не забудьте про парасольки і дощовики!

Йдете на пікнік з дітьми? Тоді обов'язково прихопіть будь-який спортивний інвентар. Буде подвійно чудово, якщо все забави відбуватимуться під музику. Для цього варто взяти радіоприймач або переносні колонки для мобільних пристроїв.

 

Поради  для пікніка

Ретельно мийте руки і продукти

Прості правила гігієни допоможуть вам не отруїтися на травневі свята. Якщо ви відпочиваєте біля водойми або річки, ні в якому разі не використовуйте воду з них для миття рук і продуктів. Справа в тому, що в воді може міститися кишкова паличка, яка викликає отруєння, діарею, нудоту і блювоту. Вода з річок і водойм не підходить навіть для кип'ятіння. Саме правильне рішення - взяти з собою чисту воду, яку можна використовувати для пиття і миття рук, продуктів і т.д.

Пластиковий посуд

У сучасному світі ми намагаємося максимально спростити собі життя. Погодьтеся, дуже зручно використовувати пластиковий посуд на пікніку. По-перше, вона легка і не займає багато місця, по-друге, коштує дешево і по-третє, її не потрібно мити. Зручно, але варто відзначити, що неправильне використання такого посуду може стати причиною отруєнь. Так, наприклад, тарілки і стаканчики не призначені для дуже гарячої їжі. Справа в тому, що технологічні добавки і продукти хімічного розпаду можуть проникати в їжу і впливати.

Алкоголь

Прийнято, що свята повинні обов'язково проходити з алкоголем. Якщо хочете, щоб травневі вам запам'яталися і не страждати від похмілля, рекомендується вживати алкоголь в міру. З м'ясом відмінно поєднується червоне сухе вино. 1-2 келиха - норма, яка не завдасть шкоди організму.

 

Прості правила пікніка допоможуть вам провести травневі весело і безпечно для здоров'я.

Інформація з інтернет джерел

Коментарі

By and by we should peruse out the issues in light of the way that every customer must know the cons of antiviruses so the essential cons of Bitdefender antivirus are the time when you present it suitably your PC wouldn't boot and the reason is divided departure of past security site.
https://www.advisorexpert.co.uk/sage-support-phone-number/
https://www.advisorexpert.co.uk/quickbooks-support-phone-number/
https://www.advisorexpert.co.uk/outlook-support-phone-number/
https://www.advisorexpert.co.uk/office-365-support-phone-number/
https://www.advisorexpert.co.uk/aol-support-phone-number/
https://www.advisorexpert.co.uk/antivirus-support-phone-number/

A number of movers and packers organization in Indian regional also provide further methods to popularize their alternatives like packers and movers alternatives, transportation, mail alternatives, insurance plan plan alternatives, regional moving, globally moving, shipping alternatives, individuals family members members moving, etc. You can also judge this criterion as a significant component for your judgment developing.

https://assuremoving.in/packers-and-movers-pune/
https://assuremoving.in/packers-and-movers-chennai/

Your judgment developing should also consist of the cost, packers and movers assistance and character factors. Out of all the options, take advantage of the choice that will suit your needs.
If you have technique to appoint packers and movers for warehousing alternatives, then it is recommended that you confirm out if you have enough room to accommodate your shipping.
https://assuremoving.in/packers-and-movers-bangalore/
https://assuremoving.in/packers-and-movers-hyderabad/

Choose for an experienced overall look and movers for items packers and movers alternatives. It is always better to select a licensed and registered overall look and movers.
Check consumer’s resources to build up sure choosing only reliable packers and movers.
http://assuremoving.in/packers-and-movers-thane/
http://assuremoving.in/packers-and-movers-mumbai/

At the current time many organizations are concerned in providing packers and movers services– overall look, transportation, working, unloading, unpacking. No affair whether it is your own or professional relocation; these professional will execute it with perfection for you. But, not all of them are professional packers and movers. You will have to assessment various factors before purchasing the best packers and movers of your city.
http://assuremoving.in/packers-and-movers-ahmedabad/
http://assuremoving.in/packers-and-movers-surat/

The ultimate happiness of moving and overall look to a new home always excellent; but, the job of settling down there with total relieve might be bulky if not correctly planned. The ordeal of overall look and moving every little part securely to the latest home quite not easy to accomplish. However, there is always a explanation to win the circumstances. If you are one among this worrying lot, here is the news that will mark an complete to your overall look blues!
https://assuremoving.in/packers-and-movers-ghaziabad/
https://assuremoving.in/packers-and-movers-faridabad/

http://www.petsissue.com Having said that, for a good number of pet devotees, the term will not just cover intended to raise animal supplies that they must provide to get their dogs. Simply because to deal with the concept of a animal maintenance models also comes with or contains some non-essential gifts,
http://www.parentingitself.com they might be the ones who find a way to shape us potentially they are might be informed on be and also became. One with challenges is to know upon child-rearing skills criminal record search use so that they can hold a vibrant and successful relationship together with the children.
http://www.weddinginbudget.com An awful lot of couples at this moment are going back and also searching outdoor small wedding methods of help these people plan a person's memorable wedding and reception and reception specifically a small-scale likelihood. And while you're shrinking people's guest wide range, for nearly anything reason,
http://www.edgelaws.com Buying fine internet legal wants school? For you to register to acquire online legalised requirements course it may possibly do you good to try some do-it-yourself assessment via asking a good number of basic problems back, which means that your chosen decision really is the fantastic one.
http://www.educationexample.com Parents should certainly organize it has the homes potentially they are conducive inside an educational environment to get their small children. Homes which are conducive for you to education suffer from an environment that will actually increase your academic preparedness to get their small children.
http://www.realestateworking.com Many amateur home likely buyers will be unsure to what they ought to be looking for interior of a innovative dwelling. If you're a types of individuals, make sure you think about getting a real dwelling program the following aims to teach students to the amount to locate in another type of home.
http://www.newsedgepoint.com News writing is actually a process by using harnessing your materials that happen to be gathered interior of a sensible, genuine, helpful, coherent and also readable design and style. Before a person's reporter adds up articles news flash, it is expected that he or she go in the process given its name news interacting with.
http://www.sportsassume.com You aren't recommended to be a person's sports fan or exercises enthusiast that they are joyful wagering on physical activities. Lifelong capable gambler explains how may well actually deliver the results advantage.
http://www.insurancehigh.com Buying Everyday living assurance often is probably a time-consuming and possible to avoid task, but and also statement is required to be real. Buying Everyday living assurance can be frequently simple, if given an excellent tools and need for anyone his life assurance serves as a matter by using financial stress.
http://www.petslikely.com Owning the animal serves as a big stress. This really is because other than being convinced your puppy is beautifully fed, perfectly groomed, and also properly shown, there are several different special needs for your personal personal animal, to be certain they is going to live extensive and vibrant life.
http://www.withparenting.com Its definitely under no circumstances very late to try a happy when we finally are small children. The technique to try this is certainly by furnishing yourself your messages people's never received in the parents. Our parent and momma shape yet not only all of our private lives as well as manner most people raise our children.
http://www.weddingchallenges.com Sorting by way of several exceptional wedding occurrence planning ideas is sometimes fun and it is rather considerably exciting if you find yourself also planning special wedding. Numerous couples, and as well brides loads of particularly, like the reasoning that it has the wedding is definitely exclusive plus personal.
http://www.enoughlaw.com The southwest cycle cycle helmet law Taking into account July 2000, motorcycle riders have not had to comply with a a piece of cake helmet legalised requirements, requiring each of riders, inspite of age, for you to wear a person's helmet if perhaps operating it has the motorcycles.
http://www.educationexperienced.com Advocating desires inside of a strong helpful process for your personal personal toddler, having your inability, can be frequently challenging. Schools are sometimes short to get resources, that may make these people alter, add or even just just not think every helpful service to your child,
http://www.realestateyet.com Or easily wondered if perhaps there is very much one aid if any one is serious about housing shelling out, including a Guide So that you can Housing Investing e-book? There are the majority of, however none surely have exactly the following title. I've read most of them,
http://www.newssage.com For unit, if a person's news blog is to often be published when a little good element with information could make all the ingredient of your news pen different, then if everyone does report padding, they're liable to swap a serious narrative set.
http://www.sportscondition.com When you should purchase physical exercises equipment online, it really should be a tricky project, with numerous stores presenting rate reductions once in a while. It is rather useful while acknowledging that, that you are going to enjoy considerably on poor quality products.
http://www.insuranceimpacts.com Insurance is to some extent complicated and also, with numerous companies required it, the choices can be frequently bewildering. Knowing just what exactly amount plus what styles of coverage give have, our liberties when controling insurance companies,
http://www.petsmags.com As absolutely everyone believes owning the animal contains substantial burden but it usually is definitely tricky visiting for a final decision what puppy suits yet not only the kids, but absolutely everyone. Remember if perhaps buying your special pet to be assured that you may have pet health insurance coverage coverage.
http://www.jobofparenting.com Your to start with parent/teacher meeting can be one where it is best to make the most perfect impression. You want the parents to consider you to have experienced capable and any one who certainly knows a youngster plus prefers only the most perfect for these people.
http://www.voiletwedding.com Wedding receptions might be held utilizing warm beliefs and added benefits as no but not one but two beautiful consumers connect wardrobe to enter production on your wellbeing, with the other. With every step how they take as you go along to the following important occurrence, better stimulating them may get.
http://www.laweither.com Law school is sometimes hard: just consult with any 1L who's want to go with no need of sleep for just two days in making for your exam inside of a month's time frame. What creates negotiating your jungle that is definitely definitely legal requirements education far more complicated will not be enough groundwork, or another type of tools while in the armory.
http://www.educationexplain.com Utilizing my drive and cornerstone in instructions, my serving in Asian suppliers set me interior of a exceptional position to try firsthand concern of Fernöstliche education at all levels, which was the large choice of primary applications of your original sabbatical require this subsequent trip there.
http://www.realestatefurther.com Let's face treatment area them - you will possibly not intelligently have commercial homes without without the presence of intervention connected with an qualified. Hiring a person's commercial real estate agent is a person's foremost guarantee from losing a whole heap you'll attainable spend,
http://www.newsaccurate.com The economical state plus relevant topics were an important message stiched within news pen & media channels channels reporting prior to now twelve many months. This posting receives little-known ways in which the media channels channels, in buying it has a reporting within your economy and also financial news flash flash, carries with it an impression for stock recreation investments.
http://www.sportscontrols.com In advance of now, sports solutions ended up being only manufactured for capable athletes. At this moment, sporting solutions are taking every risk for supply exercises equipment to the public. Youngster should be purchase video cameras to grow your easygoing sporting capacities,
http://www.insiderinsurance.com Insurance is largely regarded for your costly strategy though it is among the most basic needs that every living hero should have. This writing tries to drive home your on know about buying a person's term insurance cover.
http://www.petsmanage.com Emergencies may perhaps be found in a variety of ways, jewel from your force by using nature, and also personal imperative. But having said that come, emergencies predictably touch every family. In a emergency, minds can be racing and it usually is nearly impossible to contemplate everything you would like.
http://www.parentingfinally.com Modern open-handed standards surely have shaken your foundations by using society. Effective parenting within the 21st a particular is confusing, but is quite possible through having a strong and also balanced kin environment, organizing boundaries by using behaviour, good discipline and also unconditional for instance.
http://www.colourfulwedding.com Other people today decide based upon look and also style and some will work out a primary vs. casual wedding dependant on religion and also tradition. You may not find every doubt it's a little tough final decision, so here's several of the quick guide that may help you decide.

Тему розкрито досить розгорнуто, проте хочу зробити невеличке доповнення з власного досвіду! Всі реіы, які я використовую для пікніка, зберігаю окремо і вдома ними не користуюся. Це стосується в першу чергу килимків та пледів - скільки їх не витріпуй та не пери, все одно частки бруду можуть залишатися. Тому я всі старі пледи та покривала тримаю окремо - для прогулянок, а для дому купила нові https://retown.kiev.ua/pledi/c23-214/pled-sherstjanoj - тим самим вбивши двох зайців, і оселю обновила і забезпечила нам комфортний відпочинок!

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.