блог Бендюк Микола

Як нас "визволяли" совєти в 1944 році!!!

27 січня "наступила" чергова річниця, так званого «визволення» Острога радянськими військами від німецької окупації . Я не випадково взяв термін визволення в лапки. Тому що для одних цей день є днем визволення, а для інших - це день чергової окупації міста та району. Місцеве населення ще добре пам’ятало прихід попередніх совєтів у 1939-1941 роках, коли розпочалися репресії відносно всіх свідомих громадян, які відстоювали позиції незалежної Української держави, держави, у якій ми зараз з вами проживаємо.

Як ми відмічали День Соборності у 1990 році

22 січня 1990 року планувалася акція до Дня Собрності українських земель. КДБ намагалося не допустити проведення цієї акції, тому його керівництво віддало наказ різними методами нейтралізувати активістів-рухівців. На той час я займався координацією дій з проведення цієї акції. Всі агітаційні матеріали та прапори передавалися з Рівного через мене та Криницького Володимира.

Легенда про "Межиріцьку Богородицю"

Більшість населення України знає про чудотворну ікону Межиріцької Богородиці, про те, мало хто знає що вона була написана в честь перемоги війська, якими командував гетьман Костянтин Острозький, над московськими військами Василія ІІІ в битві під Оршею у 1514 р. Напередодні бою князь пообіцяв спорудити у Вільні два муровані храми, “якщо благий і всемогутній Бог дасть… перемогу над ворогом”. Оскільки Межиріцький монастир засновано, разом із Троїцьким у Вільнюсі згідно з обітницею за перемогу над московським військом під Оршею 1514 р., тому й ікона з’явилася завдяки цій обітниці.

Де в Острозі є поховання і хто живе на колишніх цвинтарях!

Підсумовуючи зустріч, яка відбулась 18 листопада з ініціативи Острозької міської ради, хотілося б відмітити певні висновки навіяні розмовами. Коли я запропонував, щоб створити біля Музею нумізматики автостоянку, на якій могли б зупинятися туристичні автобуси, то у відповідь почув що: "не можна, бо там було колись поховання радянських солдат". Коли сказав, що солдат вже давно перепоховали на Меморіалі загиблим у Другій світовій, почув що: "можливо, там залишились якісь фаланги пальців". Тому й вирішив дослідтити де у нас в місті ще були поховання!

В моїй реставраційній майстерні

У майстерні Реставратора
Пахне вічністю.
Свіжий аромат сосни ―
Найтонші парфуми.
Ввійди в цей музей,
Музей заґратованих вікон,
Заблукай серед часу,
В калюжах розлитої фарби.
На фасаді старого каміну ―
Музи-пліткарки.
Скільки снів заплели вони
В свої бронзові коси.
Минатимуть зими і весни,
А купи нерозгаданих таємниць,
Так і залишаться безіменними
На дубових стелажах
Зі скляними дверцятами,
І коли весь будинок спить,
Вони тяжко зітхають,
Тихо марять забутими мовами.

Легенда про острозького ненажеру.

Історія Острога в легендах.

Родове дерево моєї родини Луцики, Марковці (Маркови), Синякевичі

Родина Луциків

Прізвище Луцик похідне від імені Луц, „син Луца”, що в свою чергу походить від імені Лука.

Україно-польське протистояння на території Острожчини під час Другої світової війни, відповідь на рішення польського сейму щодо подій на Волині 1943 року

За період з початку 1943 по початок 1944 років на території Острозького району поляками разом із німцями було вбито більше 700 українців. Тільки з 12 по 15 жовтня 1943 р. на Острожчині було спалено 16 сіл.

Хроніка руйнувань пам’яток археології та архітектури в Острозькому районі

 

 

Хроніка руйнувань пам’яток археології та архітектури в Острозькому районі

8 березня все ще бродить привид по Європі – привид Клари Цеткін.

 

Єврейське свято - день погромів і убивств  - веселе свято «Пурим». Воно ж «Міжнародний жіночий дня 8 Березня» – свято повій,  та чим пов’язано  8 березня з 23 лютим - колишнім «Днем захисника вітчизни».

Відтворена епоха князів Острозьких

Нарешті завершилася робота над виставкою яку задумав ще влітку, на виставці 

Історія моєї родини - бандерівці дерманські. Частина 2.

В першій частині розповіді я акцентував на діяльності моєї родини в УПА по маминій лінії, вони діяли в районі міста Березне. Друга частина присвячена родині по батьковій лінії які проживали і воювали в "бандеріській столиці" с.Дермань. Першу частину можна переглянути за посиланням http://vse.rv.ua/blogs/1423414042-istoriya-moieyi-rodini-tisno-povyazana-iz-povstanskim-ruhom-40-h-rokiv-chastina-1

Історія моєї родини тісно пов'язана із повстанським рухом 40-х років. Частина 1

Частина моїх знайомих у соціальних мережах (польської  національності) мені постійно докоряють і коментують  дописи стосовно діяльності Української повстанської армії. Я розумію, що для них Бандера і УПА ніколи не будуть героями, в принципі; як і для нас – Пілсудський чи Армія Крайова, оскільки кожен народ має власний історичний шлях розвитку. Ми завжди будемо трактувати зазіхання поляків на Волинь і Галичину як окупацію наших етнічних земель. Поляки будуть доказувати, що ці землі багато століть належали Речі Посполитій і теж претендувати на них.

Битва під Оршею - роздуми на тему її популяризації.

Зайшов нещодавно в книжковий магазин і на хвилі ще не закінчених урочистостей присвячених 500 літньому ювілею битви під Оршею купив дві книги які стояли на почесному місці в магазині. Одна називається "Україна. Героїчні битви", а друга "Видатні битви на Україні".Книги якісно видані, гарно проілюстровані, кольорові ілюстрації. Почав шукати у цих виданнях інформацію про одну із найвдаліших українських перемог битву під Оршею. На жаль в обох книгах інформація про цю битву відсутня повністю.

Як нас "визволяли" совєти в 1939 році

Спогади польського військового улана Юзефа Пентковські за 17 вересня 1939 року, про реокупацію Західної України. Замість поляків прийшли совєти! 

«17 вересня 1939 сонце згасло над Горинню».

День Незалежності = День святого Федора Острозького

Історично так склалося, що День незалежності ось уже більше двадцяти років в Україні святкується 24 серпня і це по праву є найбільшим державним святом. Але мало хто знає, що цей день у нас на Волині, а особливо в Острозі, святкують вже протягом чотирьохсот років.  За церковним календарем 24 серпня та 10 вересня - це дні, коли вшановується ім’я Святого Преподобного князя Федора Острозького.

То як правильно Остріг чи Острог? До дискусії долучився доктор педагогічних наук, професор Хом*як І.М

Щодо назви міста Остріг

Не одне десятиріччя триває дискусія, як іменувати районний центр Рівненщини – Острог чи Остріг ?

Кримінальна хроніка Преображенського монастиря в Острозі

Коли я розпочинав досліджувати архів Преображенського монастиря, який знаходився в Острозі майже двісті років тому, то одна із моїх колег висловилася, що про священиків не можна писати негативно. Мене це не дуже здивувало, тому що колега є дружиною священика і корпоративна етика змусила її так висловлюватися. Дивувало інше, що й решта працівників, особливо старшого віку, поставились упереджено до моїх досліджень. Але чому священикам можна вбивати, ґвалтувати, грабувати, а писати про це навіть через двісті років не можна?

Унікальний хрест над Острозькою академією

На церкві святих князів Острозьких, що знаходиться на території Національного університету Острозька академія, встановлено унікальний хрест.

Хрест, який встановили на академічному храмі, є шедевром народного ковальського мистецтва. Оригінал знаходиться на Миколаївській церкві в селі Бродів Острозького району, а копію, встановлену на академічному храмі, виготовив коваль Артем Вольський.

200-літній ювілей від Дня народження графині Блудової

 В Острозькій академії відбувся круглий стіл, присвячений 200-річчю з дня народження графині Антоніни Дмитрівни Блудової. Завдяки графині в Острозі було створене Кирило-Мефодіївське братство й училище, в якому дівчата навчалися не тільки читати й писати, а й співати, грати на музичних інструментах, вишивати. Також завдяки Блудовій поступово був відреставрований колишній монастир капуцинів і добудовано нові корпуси, в яких на сьогодні розмістилися аудиторії Національного університету «Острозька академія».

http://www.oa.edu.ua/ua/info/news/2013/04-25-1 

Спалена церква разом зі Святим Духом

В рівненському краєзнавчому музеї у вівторок 16 квітня планується провести наукові читання пам’яті музейника, мистецтвознавця Бориса Возницького «Культурно-мистецький простір Волині: історія та актуальні проблеми сьогодення». Цьогорічна тема читань: «Сакральне мистецтво Волині: набутки, плекання, нагальні проблеми збереження, вивчення та популяризації». Проблема збереження, на мій погляд, сьогодні особливо актуальна. Тому хочеться поділитися з читачами інформацією про війну, яку я так і не зміг виграти.