Легенда про "Межиріцьку Богородицю"

Більшість населення України знає про чудотворну ікону Межиріцької Богородиці, про те, мало хто знає що вона була написана в честь перемоги війська, якими командував гетьман Костянтин Острозький, над московськими військами Василія ІІІ в битві під Оршею у 1514 р. Напередодні бою князь пообіцяв спорудити у Вільні два муровані храми, “якщо благий і всемогутній Бог дасть… перемогу над ворогом”. Оскільки Межиріцький монастир засновано, разом із Троїцьким у Вільнюсі згідно з обітницею за перемогу над московським військом під Оршею 1514 р., тому й ікона з’явилася завдяки цій обітниці.
Ікона була замовленна і написана, коли князь за першим шлюбом був одружений на Тетяні Гольшанській (онучкою княгині Рівненської-Несвітської). Костянтин Іванович ще у 1518 році отримав у спадкове володіння місто Рівне, де, можливо, ікона й писалась. Але княгиня Тетяна померла ще на початку 20-х років, народивши лише одного сина - Іллю Острозького. Тому князь Костянтин Іванович надумав знову одружитися і нову обранницю йому підказала Бородиця.
Ще на початку ХХ ст. Й. Новицький записав легенду про князя Костянтина Івановича та ікону «Межиріцької Богородиці», вказавши дату першого “дива” – початок липня 1522 року. «У той час татари часто нападали на українські та білоруські землі. У цей раз ординці вирішили захопити місто Слуцьк. У місті залишилась дочка князя Слуцького – Олександра. Смілива дівчина не розгубилася і вирішила взяти керівництво обороною міста на себе. Олександра послала одного з слуг до литовського гетьмана – Костянтина Івановича Острозького. Але шлях до Слуцька був не близький, раптом сталося диво. Божа Матір зглянулася на молитви Олександри. Родова ікона князів Острозьких “Богородиця Одигітрія”, що завжди супроводжувала їх у військових походах, чудесною силою піднялася в повітря і перенеслася по небу до Слуцька. Побачивши в небі ікону, вражені та налякані дивом ординці почали в паніці відступати. Костянтин Іванович, що надійшов на той час із своїм військом, довершив їх розгром. Князь невдовзі одружився на Олександрі…»
Цей символ перемоги над москалями, сьогодні зберігається в одному із оплотів московського патріахату - Межиріцькому монастирі. Московські монахи навіть переінакшили легенду створення образу і кажуть, що князь Острозький замовив написання цієї ікони в знак покаяння, за те, що він розбив московитів. :( Знищивши земляний оборонний вал біля монастиря, а також дзвіницю, вони взялися за знищення оригінальних фресок 16 століття, захованих під штукатуркою в Михайлівській церкві. Після оббивання тиньку, церкву по новому оштукатурили і волога, яка піднялася в приміщенні, пошкодила й чудотворну ікону Межиріцької Богородиці. Ікону вдалось відреставрувати і поставити на місце.

Коментарі

Хами і духовні вбивці російські "духівники".

Додати новий коментар

CAPTCHA
Захист від спаму
Фото Капча
Введіть символи з картинки.